PARTNER PORTALU
  • BGK

Zmowa przetargowa: Tarnów domaga się 39 mln zł

  • PAP/JL    21 września 2015 - 08:10
Zmowa przetargowa: Tarnów domaga się 39 mln zł
39 mln zł odszkodowania domaga się Tarnów od wykonawców połączenia autostrady A4 z węzłem Krzyż. Fot. Pixabay.com

Tarnów domaga się od wykonawców budowy połączenia autostrady A4 z węzłem Krzyż pokrycia wynikłych ze zmowy przetargowej strat i szkód.
Tamtejszy urząd miasta skierował do krakowskiego sądu wezwanie do próby ugodowej. Władze miasta domagają się 25 mln zł z tytułu uzasadnionego podejrzenia zmowy przetargowej oraz niemal 14 mln zł za oddaną dotację unijną udzieloną na budowę łącznika.

W śledztwie dotyczącym zmowy przetargowej samorząd ma status pokrzywdzonego.

Budowę połączenia autostrady A4 z węzłem Krzyż realizowało konsorcjum firm w składzie: Strabag, Mota-Engil oraz Poldim. Ta ostatnia jest w upadłości, dlatego też miasto wezwało do ugody dwóch pierwszych konsorcjantów.

W stosunku do trzeciego uczestnika konsorcjum – firmy Poldim w upadłości likwidacyjnej – miasto dokona zgłoszenia wierzytelności w postępowaniu upadłościowym prowadzonym przez Sąd Rejonowy w Tarnowie.

W maju tego roku tarnowscy radni zgodzili się, żeby urząd miasta zwrócił część unijnej dotacji w wysokości 17,5 mln zł na budowę łącznika autostrady A4 z powodu prokuratorskiego śledztwa o podejrzenie zmowy cenowej przy tej inwestycji. Zdaniem władz miasta pozwoli to uniknąć konieczności zwrotu całej dotacji.

Władze miasta tłumaczyły, że po zapadnięciu prawomocnych wyroków w sprawie zmowy cenowej lub – co bardziej prawdopodobne – gdy upłynie czas na rozliczenie projektu, istnieje ryzyko, że miasto zostanie wezwane do zwrócenia całej kwoty dotacji wynoszącej 48 mln zł, wraz z odsetkami, które na dzień 1 stycznia 2016 będą wynosiły ponad 30 mln zł.

Obecnie przed organami wymiaru sprawiedliwości toczą się dwa odrębne postępowania, w których miasto ma status pokrzywdzonego. Pierwsze dotyczy zmowy cenowej przy budowie łącznika.

Śledztwo w tej sprawie prowadzi krakowska prokuratura. Postępowanie dotyczy zmowy firm przy przetargu na budowę połączenia autostrady A4 z drogą wojewódzką 977 w Tarnowie.

Łącznie w śledztwie podejrzanych jest 13 osób. Pokrzywdzonym w śledztwie jest gmina miasta Tarnowa, ponieważ chodzi o przetarg organizowany przez Tarnowski Zarząd Dróg Miejskich w Tarnowie. Była to jednostka budżetowa gminy miasta Tarnowa, zlikwidowana uchwałą rady miasta ze stycznia 2012 roku.

W toku tego postępowania prokuratura natrafiła na wątek korupcyjny. Przed sądem rejonowym w Brzesku toczy się proces przeciw b. prezydentowi Tarnowa Ryszardowi Ś. oraz pięciu innym osobom. B. prezydent miasta odpowiada za przyjęcie korzyści majątkowej w wysokości 70 tys. zł oraz przekroczenie uprawnień.

 

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.