PARTNER PORTALU
  • BGK

ZMP apeluje do senatorów o zmiany w sprawie Krajowego Zasobu Nieruchomości

  • KDS    24 lipca 2017 - 11:26
ZMP apeluje do senatorów o zmiany w sprawie Krajowego Zasobu Nieruchomości
Zarząd ZMP podczas posiedzenia w Ełku 21 lipca br. przyjął stanowisko w sprawie Krajowego Zasobu Nieruchomości (fot. zmp.poznan.pl)

Rozszerzenie katalogu możliwości nieodpłatnego przekazania nieruchomości JST lub związkowi JST oraz wydłużenie terminu przekazywania wykazu nieruchomości. To dwie uwagi, jakie w sprawie Krajowego Zasobu Nieruchomości zgłosił zarząd Związku Miast Polskich. W swoim stanowisku ustawę ZMP popiera, ale prosi Senat o uwzględnienie zmian.
Stanowisko w sprawie Krajowego Zasobu Nieruchomości zarząd ZMP przyjął podczas posiedzenia w Ełku w piątek 21 lipca. Jak informują jego przedstawiciel, Związek popiera ustawę, ale jednocześnie chce wprowadzić do jej treści dwie korekty zawartych w niej rozwiązań. 

- Chodzi o rozszerzenie katalogu możliwości nieodpłatnego przekazania nieruchomości JST lub związkowi JST, potrzebnych do realizacji obiektów infrastruktury technicznej lub społecznej, przeznaczonej na inne cele publiczne niż wymienione w projekcie ustawy - tłumaczą w ZMP.

Jak wskazują, obecne ograniczenie tego zakresu do pomocy społecznej, edukacji i wychowania, kultury, zdrowia i sportu oraz zieleni publicznej – wraz z terenami, obiektami i urządzeniami niezbędnymi do ich funkcjonowania, ogranicza możliwości wykorzystana zasobów Krajowego Zasobu Nieruchomości do budowy obiektów z dziedziny pieczy zastępczej, bezpieczeństwa publicznego czy też informatyzacji.

Dodatkowo ZMP zwraca uwagę na zmianę przepisów dotyczących terminu przekazywania przez starostów i prezydentów miast na prawach powiatu wykazów nieruchomości - z 31 stycznia każdego roku na 31 marca każdego roku. 

- W myśl zapisów art. 10 projektu ustawy wykazy te będą niezwykle obszerne , w przypadku pojedynczej nieruchomości mogą wiązać się z koniecznością zebrania nawet kilkudziesięciu opinii lub informacji oraz wymagał będzie czasochłonnej współpracy z różnymi osobami i podmiotami zainteresowanymi kwestią własności lub przeznaczenia nieruchomości - możemy przeczytać w stanowisku.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • eugeniusz, 2017-07-25 08:12:40

    Szanowni Państwo! Jak wiemy, jeszcze projekt uKZN nie ujrzał światła dziennego, a już szeregowi Posłowie PiS ogłaszali... likwidację eksmisji na bruk. Racja jest tylko w zakresie stricte samej ustawy, która jednakoż zmienia parę innych ustaw, a w nich, pojawia się "tajemnicza"... eksmisj...a Jest jeszcze parę uwag do projektu ustawy, ale dawkujmy sobie... nieszczęścia. Ze swej strony mogę dodać: uwaga KNOT! Ostrzegam przy tym wszystkich użytkowników dawnych mieszkań zakładowych. Jak nie przekształciliście do tej pory prawa do nich we własność, możecie powoli zapomnieć o swoim prawie. Przykłady? Póki co wykreślane informacje na portalach, być może z tego powodu, że jest mowa o konkretnej Spółce, konkretnej Firmie, no i oczywiście konkretnej decyzji tego Rządu. Pozdrawiam  rozwiń