PARTNER PORTALU
  • BGK

ZMP chce lepszego prawa

  • pt    13 listopada 2013 - 09:59
ZMP chce lepszego prawa

Podczas XI Kongresu Miast Polskich wystosowano do Rady Ministrów wniosek w sprawie powołania komisji kodyfikacyjnej ds. prawa samorządowego.
- Zgromadzeni w Krakowie przedstawiciele polskich miast wnioskują do Rady Ministrów RP o powołanie komisji kodyfikacyjnej ds. prawa samorządowego – czytamy we wniosku. - Komisja powinna przedłożyć wyniki I etapu prac - ocenę aktualnego stanu prawa samorządowego oraz rekomendacje do dalszych prac legislacyjnych, w terminie do 8 marca 2015 r.

W uzasadnieniu ZMP pisze, że w ostatnim czasie pojawia się coraz więcej wyraźnych sygnałów, że systemowy przegląd prawa samorządowego jest pilnie potrzebny. Świadczy o tym ekspercki Raport o stanie samorządności terytorialnej w Polsce, zwany „raportem Hausnera”, a także Ocena sytuacji samorządów lokalnych, opracowana przez MAiC. Świadczą o tym także pojawiające się eksperckie analizy sytuacji finansowej jednostek samorządu terytorialnego.

Zdaniem ZWP sytuacja JST zbliża się do poziomu, który oznacza niebezpieczeństwo utraty nie tylko potencjału rozwojowego, ale także zdolności efektywnego wykonywania bieżących zadań na rzecz obywateli. Dlatego powołanie komisji kodyfikacyjnej ds. prawa samorządowego uznajemy za element polskiej racji stanu – czytamy we wniosku.

Wniosek przeczytasz w multimediach

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


Multimedia

×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.