PARTNER PORTALU
  • BGK

ZMP krytycznie o połączeniu Ostrowic z Drawskiem Pomorskim

  • KDS    18 września 2017 - 16:58
ZMP krytycznie o połączeniu Ostrowic z Drawskiem Pomorskim
- Absolutnie nie do przyjęcia jest przerzucenie na jakąkolwiek inną gminę zadłużenia Ostrowic - podkreślają samorządowcy z ZMP (fot. ZMP)

Zarząd Związku Miast Polskich negatywnie ocenił pomysł połączenia zadłużonej w parabankach gminy Ostrowice z Drawskiem Pomorskim. - Absolutnie nie do przyjęcia jest przerzucenie na jakąkolwiek inną gminę zadłużenia Ostrowic - podkreślają samorządowcy.
Problem połączenia gminy Ostrowice z Drawskiem Pomorskim, które jest miastem członkowskim ZMP, został poruszony podczas posiedzenia Zarządu Związku w Skierniewicach (15 września). Samorządowcy biorący w nim udział negatywnie ocenili zapowiedź połączenia tych dwóch gmin. 

Zdaniem członków zarządu decyzja rządu w tej sprawach podlega konsultacjom z zainteresowanymi, przede wszystkim z mieszkańcami jednostek podziału terytorialnego, których dotyczą zmiany, ale także z organami gminy, do której mają być przyłączone nowe terytoria.

Na początku sierpnia sekretarz stanu w MSWiA Sebastian Chwałek poinformował, że resort popiera propozycję wojewody zachodniopomorskiego Krzysztofa Kozłowskiego dotyczącą "zniesienia gminy Ostrowice i włączenia jej do obszaru gminy Drawsko Pomorskie". 

 

Warto przypomnieć, że włączeniu Ostrowic stanowczo sprzeciwia się Drawsko Pomorskie, które nie chce spłacać gigantycznych długów mniejszej gminy. Bowiem – według rządu – musiałaby przejąć również długi i problemy znoszonej gminy.

ZMP uważa, że najwłaściwszym rozwiązaniem, poprzedzającym inne decyzje, powinna być możliwie szybka restrukturyzacja zadłużenia gminy, tak aby komisarz rządowy mógł spłacić zobowiązania, wobec których narastają odsetki.

- Absolutnie nie do przyjęcia jest przerzucenie na jakąkolwiek inną gminę zadłużenia Ostrowic - podkreślają samorządowcy. 

Czytaj więcej: Ostrowice poskutkują reformą? Rozłam w samorządach w sprawie RIO

Przypomnijmy, że liczące 2,5 tys. mieszańców Ostrowice są zadłużone na nieco ponad 35 mln zł, z czego blisko 28 mln to zadłużenie w parabankach. Zaś cały roczny budżet gminy wynosi 11 mln zł. 

Z kolei burmistrz Drawska Pomorskiego 1 września ogłosił konsultacje z mieszkańcami gminy w sprawie włączenia Ostrowic. Swoją opinię w tej sprawie mogą przedstawiać do 15 października. 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • obs1248, 2017-09-19 09:24:52

    Co to są parabanki? Co robi prokuratura - toleruje złodziejskie praktyki zarządu gminy z tzw parabankami? Pora przeciąć ten węzeł,Złodziejstwu mówimy NIE.