PARTNER PORTALU
  • BGK

ZMP krytycznie o propozycji zmian w Kodeksie wyborczym

  • KDS    27 listopada 2017 - 20:18
ZMP krytycznie o propozycji zmian w Kodeksie wyborczym
Członkowie ZMP o zmianach w Kodeksie wyborczym rozmawiali na zgromadzeniu w Jarocinie (fot. premier.gov.pl)

Związek Miast Polskich krytycznie odniósł się do zaproponowanych zmian w Kodeksie wyborczym. Członkowie zarządu związku alarmują, że zmniejszają one wpływ mieszkańców na wygląd życia publicznego.
Propozycje zmian w Kodeksie wyborczym były jednym z punktów, nad jakim dyskutowali członkowie zarządu ZMP podczas posiedzenia, które odbyło się 23 listopada 2017 w Jarocinie. Uczestnicy zjazdu zwracali uwagę, że ograniczenie liczby kadencji dla wójtów, burmistrzów i prezydentów oznacza ograniczenie biernego i czynnego prawa wyborczego dla obywateli. Jak wyjaśniali, chodzi tu o prawo do kandydowania oraz prawo do wyboru osoby, która dobrze sprawuje swój mandat.

- Takie zapisy mogą być wprowadzone tylko na podstawie przepisu Konstytucji, a takiego nie ma - podkreślali. Zwracali też uwagę, że w projekcie brakuje przepisu dotyczącego rozpoczęcia liczenia okresu, od którego wprowadzane jest ograniczenie liczby kadencji (mowa o tym tylko w uzasadnieniu), oraz przepisu uniemożliwiającego powrót na funkcję burmistrza po przerwie w sprawowaniu funkcji, co zdarzało się niejednokrotnie - zaznaczają przedstawiciele samorządu. 

Czytaj więcej: Andrzej Maciejewski z Kukiz’15: Będziemy bronić JOW-ów

W ich opinii zaproponowane zmiany odbierają gminom i społecznościom lokalnym prawo ustalania okręgów wyborczych w gminach, co oznacza zmniejszenie, a nie zwiększenie wpływu obywateli. Ucierpi na tym także możliwość dostosowania granic okręgów wyborczych do zmian w zasiedlaniu wciąż nowych terenów oraz wyłączenie tej sfery organizacji życia publicznego spod społecznej kontroli.

Zarząd ZMP ostro wypowiedział się też na temat ograniczenia udziału obywateli w komisjach wyborczych do reprezentantów partii politycznych.

- W ten sposób uniemożliwia się udział niepartyjnych komitetów wyborczych, które w większości gmin uzyskują najwięcej mandatów. Podzielamy poważne zastrzeżenia PKW, która sygnalizuje zagrożenie destabilizacją procesu wyborów - podkreślają w ZMP. 

Samorządowcy krytycznie wypowiadają się też o całkowitej likwidacji jednomandatowych okręgów wyborczych. Ich zdaniem nawet w małych gminach takie działanie doprowadzi do upartyjnienia lokalnego życia publicznego. 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (1)

  • z gminy, 2017-12-02 22:45:08

    Burmistrzom chodzi wyłącznie o koryto, a szczególnie tym spasionym tłustym kotom. 2 kadencje powinny obowiązywać już od tych wyborów, bo Polska samorządowa klikami stoi.