PARTNER PORTALU
  • BGK

ZMP: przepisy drastycznie ingerują w samodzielność JST

  • bad    26 września 2014 - 14:35
ZMP: przepisy drastycznie ingerują w samodzielność JST

W Wejherowie odbywa się Kongres Miast Polskich. Przedstawiciele miast podnosili m.in. kwestię samodzielności w zadaniach własnych.
Związek Miast Polskich od wielu lat podkreśla, że wiele aktów prawnych - ustaw i rozporządzeń - drastycznie ingeruje w samodzielność JST w zakresie tych zadań. Zdaniem ZMP, przepisy powinny określić ramy prawne, w których samorządy realizują swoje zadania własne, a tymczasem regulują często bardzo drobne szczegóły, przesądzając o sposobie wykonywania tych zadań.

Czytaj też: Samorządowcy namawiają ministra do łamania prawa?

Uczestnicy Kongresu dyskutowali także na temat rozwoju miast. Swoje strategie dla rozwoju gospodarczego zaprezentowały Śrem, Wyszków i Niepołomice. Konkluzja, jaka wyniknęła z tych prezentacji, mówiła o tym, że miasta polskie powinny w większym stopniu kreować rozwój gospodarczy w tym poprzez aktywną gospodarkę nieruchomościami. Z przytoczonych podczas Kongresu danych wynika, że wśród miast na prawach powiatu średnio 30 proc. ich powierzchni jest własnością komunalną.

Czytaj też: Sejm uchwalił zmiany w ustawie o finansach publicznych

W Wejherowie zaprezentowany został projekt Polskie Miasto Przyszłości - czyli otwarta platforma inteligentnych rozwiązań dla miast. To innowacyjny i unikalny projekt na rzecz rozwoju i zwiększenia konkurencyjności polskich miast dzięki wykorzystaniu najnowszych technologii. Zakłada stworzenie otwartej platformy rozwiązań dla miast.

Rozwiązania zgromadzone w ramach tej otwartej platformy są skierowane do kadry zarządzającej w polskich miastach. Ponadto Cisco wraz z partnerami oferuje mechanizmy finansowe umożliwiające miastom wybór optymalnego sposobu finansowania wdrożenia proponowanych rozwiązań.

Hasło tegorocznego Kongresu „Miasta dla rozwoju". Kongres odbywa się po raz dwunasty. Jest organizowany od 2003 roku, kiedy to zastąpił jesienne spotkania Zgromadzenia Ogólnego Związku Miast Polskich.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.