PARTNER PORTALU
  • BGK

Znamy rekomendacje Ministerstwa Środowiska ws. Prawa łowieckiego

  • bad    30 stycznia 2018 - 10:14
Znamy rekomendacje Ministerstwa Środowiska ws. Prawa łowieckiego
Resort środowiska proponuje, by polowania mogły odbywać się 150 m od zabudowań (fot. Pixabay)

Ministerstwo Środowiska doprecyzowuje przedstawione rekomendacje do nowelizowanej obecnie ustawy Prawo łowieckie.
Odnosząc się do odległości od zabudowań mieszkalnych obszaru, na którym myśliwi mogą prowadzić polowania, Ministerstwo Środowiska rekomenduje, by wynosiła ona 150 m (obecnie jest to 100 m).

- Rekomendujemy podwyższenie obecnie obowiązującej odległości na tyle, aby zachować możliwość dalszego prowadzenia gospodarki łowieckiej – mówi minister środowiska Henryk Kowalczyk.

Minister zwraca uwagę, że proponowane przez organizacje ekologiczne ustalenie tej odległości na poziomie 500 metrów spowodowałoby, iż polowania możliwe byłyby jedynie w dużych kompleksach leśnych.

Czytaj też: Resort finansów: ważne zmiany w zakresie podatku od nieruchomości

- To z kolei uniemożliwiłoby skuteczną redukcję populacji zwierzyny, w tym dzika w ramach zwalczania afrykańskiego pomoru świń (ASF) oraz powodowałoby ogromne szkody w rolnictwie – dodaje minister Kowalczyk.

Nawiązując do propozycji składanych przez stronę społeczną minister środowiska proponuje również zmiany w kwestii wyłączania nieruchomości z granic obwodu łowieckiego. Zgodnie z nimi  obywatel  miałby możliwość wyłączenia swojej nieruchomości bez podawania przyczyny na podstawie oświadczenia w formie aktu notarialnego. 

Odnośnie funkcjonowania Polskiego Związku Łowieckiego Ministerstwo Środowiska proponuje, by to minister środowiska powoływał i odwoływał Łowczego Krajowego oraz zatwierdzał statut PZŁ. W opinii szefa resortu środowiska Henryka Kowalczyka pozwoli to na  wzmocnienie instrumentów nadzoru ministra środowiska nad Polskim Związkiem Łowieckim.

- Rekomendujemy również, by ponownie rozpatrzyć kwestie odszkodowań w zakresie przejęcia przez PZŁ zobowiązań kół łowieckich z tytułu niewypłacanych w terminie odszkodowań za szkody łowieckie. Jeżeli koło łowieckie nie wypłaci go w terminie, obowiązek ten – zgodnie z ustawą – przeszedłby na Polski Związek Łowiecki  z zachowaniem możliwości zwrotnego roszczenia od koła łowieckiego – dodaje minister Kowalczyk.

W rekomendacjach Ministerstwa Środowiska zostały także poruszone kwestie składu zarządów PZŁ. Zgodnie z proponowanymi zmianami w skład organów PZŁ, a także zarządu koła łowieckiego lub komisji rewizyjnej nie będą mogły wchodzić osoby, które pracowały na rzecz organów bezpieczeństwa, o których mowa w ustawie o Instytucie Pamięci Narodowej – Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.