PARTNER PORTALU
  • BGK

Zniesienie opłaty targowej to fatalny pomysł

  • pt    22 lipca 2014 - 08:25
Zniesienie opłaty targowej to fatalny pomysł

Samorządowcy z miast krytykują propozycję zniesienia opłaty targowej zawartą w poselskim projekcie ustawy o zmianie ustawy o podatkach i opłatach lokalnych.
Posłowie zaproponowali zniesienie opłaty targowej bez konsultacji z samorządami.

Tymczasem, członkowie zarządu Związku Miast Polskich podkreślają, że takie rozwiązanie spowoduje zmniejszenie wpływów w budżetach samorządowych, a projektodawcy nawet nie wspominają o rekompensacie ubytku prawie 200 mln zł w systemie finansów samorządowych.

Samorządowcy z ZMP przypominają, że wpływy z opłaty targowej stanowią w budżetach niektórych gmin znaczącą pozycję.

W trzech miastach w Polsce opłata ta stanowi nawet ok. 12 proc. budżetu  - np. w Sandomierzu 6,5 mln zł, czyli 11,95 proc. budżetu.

Członkowie ZMP przyznają, że chociaż istnieją poważne wątpliwości i nieścisłości prawne dotyczące tej opłaty, do tej pory nikt nie zaproponował optymalnego rozwiązania.

Uznano, że obecnie gminy mają możliwość zniesienia tej opłaty - zrobił to np. Słupsk - dlatego nie ma potrzeby wprowadzania tej regulacji.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (2)

  • Przeganiany., 2014-07-22 18:38:33

    Tak to o kupcow nie dbaja,jak chca zrobic bez oplaty teeraz wiedza ile na kupcach zarabiaja-a jak ktos chce sprzedac niepotrzebne rzeczy z domu miec pare groszy wziasc minimalna oplate targowa-to niema zmiluj sie!!! Teraz przejzeli na oczy niech pensje sobie zmiejsza.
  • Agata, 2014-07-22 16:33:30

    "Uznano, że obecnie gminy mają możliwość zniesienia tej opłaty - zrobił to np. Słupsk - dlatego nie ma potrzeby wprowadzania tej regulacji." I SŁUSZNIE !!!