PARTNER PORTALU
 • BGK

Zniesienie pozwoleń niezgodne z konstytucją

 • PAP    20 kwietnia 2011 - 18:54

Trybunał Konstytucyjny uznał w środę za niezgodne z konstytucją zaskarżone zapisy nowelizacji prawa budowlanego.
Zapisy dotyczą m.in. wprowadzenia zawiadomienia zamiast pozwoleń na budowę. Oznacza to, że ustawa nie wejdzie w życie.

Zaskarżone przepisy dotyczyły m.in. likwidacji pozwoleń na budowę i wprowadzenia w ich miejsce zawiadomień o budowie, sposobów wnoszenia sprzeciwu oraz legalizacji niektórych samowoli budowlanych.

Niektóre przepisy nowelizacji zaskarżył do TK w maju 2009 r. prezydent Lech Kaczyński. Trybunał generalnie podzielił jego zarzuty i orzekł, że zakwestionowane przepisy naruszają interesy indywidualne oraz interes publiczny. To z kolei narusza konstytucyjną zasadę sprawiedliwości społecznej. Przepisy nie gwarantują odpowiedniej ochrony praw osób trzecich - stwierdził Trybunał.

TK uznał też, że niekonstytucyjne przepisy są nierozerwalnie związane z całą ustawą i zostawienie jej bez nich byłoby bez sensu.

- Potraktowanie jako konstytucyjnej ustawy bez przepisów kluczowych w procesie budowlanym było pozbawione jakiegokolwiek sensu - powiedziała w uzasadnieniu orzeczenia TK sędzia Teresa Liszcz.


 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (3)

 • budowlaniec, 2011-10-31 19:37:02

  W innych krajach starej unii buduja domy systemem gospodarczym i nikt im nie utrudnia budowy ludzie sa szczeskiwi ,spokojni, niema zazdrosci otoczenia, pomagaja sobie nawzajem nikogo to nie obchodzi. W polsce nim zaczniesz budowac to stracisz nerwy, bo urzedy utrudniaja budowe,co jeden duren to ma...drzejszy i warznieszy szujaja dziury w calym, no o co im wlasciwie chodzi????? to niech sobie kazdy sam odpowie!!!. Panstwo mysli tak jak dawniej za komuny. BOGATY OBYWATEL TO BOGATE PANSTWO ale oni tego inierozumieja !!!  rozwiń
 • Loop, 2011-04-28 14:26:16

  I dobrze. Jeszcze tego brakuje, żeby każdy, wszedzie, co chciał budował, niezła anarchia by powstała... Już teraz przez brak planów zagospodarowania przestrzennego miast, co krok powstają jakieś koszmarki lub deweloperzy budują domy i bloki na terenach zalewowych i bez dróg dojazdowych.
 • autoidea, 2011-04-21 10:20:45

  Wystarczy zgloszenia budowlane uzupelnic ich publikowaniem np. w starostwie i w gminie. Chinczycy juz to maja od dawna opanowane poprzez swoje plakaty, a nie szukajac daleko - Polacy tez czesto "daja na zapowiedzi", ktore wszem i wobec oglaszaja nasze zamiary.