PARTNER PORTALU
  • BGK

Zniknie 115 małych sądów

  • Przegląd prasy/PAP/Dziennik Gazeta Prawna    22 grudnia 2011 - 06:42
Zniknie 115 małych sądów

Zniesione zostaną sądy, w których jest mniej niż 14 etatów sędziowskich. Według ministerstwa pozwoli to usunąć zatory i równomiernie obłożyć sędziów pracą.
W miejsce 115 najmniejszych sądów powstaną wydziały zamiejscowe większych sądów rejonowych – ujawnia „Dziennik Gazeta Prawna”.

Takie zmiany przewiduje projekt rozporządzenia ministra sprawiedliwości, do którego dotarł dziennik. „Projekt został już przekazany prezesom sądów. W styczniu będę chciał się spotkać z samorządowcami z tych ośrodków, gdzie zmiany mogą budzić największe kontrowersje” – potwierdza Jarosław Gowin, minister sprawiedliwości.

Kryterium wyznaczania sądów do likwidacji ma być liczba etatów sędziowskich. Zniesione zostaną te, w których pracuje mniej niż 14 sędziów. „Chcemy skończyć z sytuacjami, że w małym sądzie kilku sędziów zachoruje lub pójdzie na urlop i sąd ma ograniczoną zdolność orzeczniczą. To jest niedopuszczalne” – tłumaczy Jarosław Gowin.

W miejscowościach, z których znikną małe sądy rejonowe, tworzone będą zazwyczaj tylko dwa wydziały zamiejscowe większych sądów rejonowych – karny i cywilny. W niektórych powstaną także zamiejscowe wydziały rodzinne i ds. nieletnich. Nie będzie natomiast wydziałów pracy, gospodarczych, wieczysto-księgowych.

Sędziowie podkreślają, że jedynym kryterium, jakim posłużył się minister, była liczba etatów sędziowskich – pisze „Dziennik Gazeta Prawna”.

„W projekcie brakuje podstawowego kryterium, jakim jest liczba wpływających do sądu spraw, skuteczność i szybkość w ich rozpoznawaniu oraz odległości, jakie strony będą zmuszone pokonywać w celu uzyskania orzeczenia” – uważa Rafał Puchalski, sędzia Sądu Rejonowego w Jarosławiu, wiceprzewodniczący Stowarzyszenia Sędziów Polskich „Iustitia”.
Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.