PARTNER PORTALU
  • BGK

Zostawić ulgi w przedszkolu

  • Przegląd prasy/Gazeta Wyborcza    21 grudnia 2010 - 07:27

Trzeba zmienić prawo, by samorządy nadal mogły dawać ulgi w opłatach za przedszkola rodzicom, które posyłają tam więcej niż jedno dziecko. Pomoc zapowiada prezes ZNP.
Wojewodowie masowo kwestionują uchwały rad gmin, które przyznają ulgi rodzicom, np. na drugie dziecko w przedszkolu. Potem te decyzje podtrzymują sądy administracyjne, twierdząc, że to niekonstytucyjne. Bo rodzic z jednym dzieckiem ulgi nie ma, a ten z dwojgiem tak. I przez to np. w Świnoujściu czy Nowej Soli ulg już nie ma – donosi „Gazeta Wyborcza”.

Rodzice płacą zależnie od gminy od 80 do 200 zł miesięcznie za przedszkole (płacą za więcej niż przepisowe, darmowe 5 godz. opieki). Opłaty reguluje ustawa o systemie oświaty, którą przygotował resort edukacji. Ale teraz nie widzi potrzeby reakcji i pomocy samorządom w tworzeniu prawa, które nie wzbudzi kontrowersji. Uznaje, że radni mogą stosować ulgi.

Interwencję w sprawie zapowiedziała wiceszefowa sejmowej komisji polityki społecznej Magdalena Kochan. Jej zdaniem niektórzy wojewodowie są nadgorliwi. Nie wykluczyła, że wystąpi do ministra finansów o interpretację przepisów.

Sławomir Broniarz prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego mówi „Gazecie Wyborczej, że stoi po stronie samorządów. Uważa, że nie można mieć ust pełnych frazesów o polityce prorodzinnej i cały czas zostawać tylko w sferze deklaracji.

Skoro gmina, jak mała ojczyzna, chce wprowadzić takie prawo i pomagać rodzicom, powinna mieć takie narzędzie, by mogła to robić. Niektórzy wojewodowie i sądy administracyjne wypełniając restrykcyjnie literę prawa, kwestionują uchwały, w których radni ulgi przyznają.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.