PARTNER PORTALU
  • BGK

Zrobią porządek w podziale terytorialnym

  • lk    24 stycznia 2011 - 17:06

Rada Ministrów przygotowała projekt zmian w rozporządzeniu w sprawie wytyczania granic gmin. Rząd chce usprawnić ten proces, by uniknąć błędów.
Obecny stan prawny nie stwarza poważniejszych barier w dokonywaniu zmian granic jednostek samorządu terytorialnego. Pośpiech, w jakim się to odbywa skłania do refleksji, czy nie jest konieczna głęboka reforma systemu zmian zasadniczego podziału terytorialnego państwa.

Do takich wniosków skłania przedłożony do zaopiniowania przez Zespół ds. Administracji Publicznej i Bezpieczeństwa Obywateli projekt rozporządzenia Rady Ministrów zmieniającego przepisy o utworzeniu, ustaleniu granic i nazw gmin oraz siedzib ich władz, ustaleniu granic niektórych miast oraz nadaniu niektórym miejscowościom statusu miasta.

Jak poinformował Związek Powiatów Polskich, zmiany dotyczą rozporządzenia wydanego w dniu 28 lipca 2009 roku – okazało się, że przy ustalaniu granic gmin Tuchomie, Kołczygłowy, Szczecinek oraz miasta Szczecinek zostały popełnione błędy prowadzące czy to do pozostawienia wydzielonych enklaw, formalnie należących do terytorium jednej gminy, a znajdujących się w otoczeniu terytorium drugiej gminy, czy też odwołania się do nieistniejących działek geodezyjnych. Wady te niewątpliwie wymagają poprawienia. Jednocześnie jednak niebyt dobrze świadczą o jakości prac toczących się w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji nad podziałem terytorialnym.

Czytaj też:

Za błędy urzędnik odda państwu nawet roczną pensję

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.