PARTNER PORTALU
  • BGK

Związek metropolitalny w woj. śląskim będzie powołany przez Radę Ministrów

  • MN    30 maja 2016 - 16:53
Związek metropolitalny w woj. śląskim będzie powołany przez Radę Ministrów
W skład związku wejdą gminy położone w województwie śląskim (fot. wikipedia.org)

• Ustawa o związku metropolitalnym w województwie śląskim została skierowana do uzgodnień międzyresortowych.
• W jej myśl, transport, promocja czy rozwój ładu przestrzennego w miastach związku będzie kształtowany przez jeden wspólny podmiot.
• Ustawa w woj. śląskim pozwoli na bardziej sprawne funkcjonowanie Górnego Śląska i Zagłębia i na lepszą realizację zadań publicznych.
Ustawa o związku metropolitalnym w województwie śląskim skierowana do uzgodnień międzyresortowych ma na celu stworzenie związku metropolitalnego na obszarze województwa śląskiego.

Jak informuje MSWiA, związek metropolitalny w woj. śląskim będzie powołany przez Radę Ministrów. W jego skład wejdą gminy położone w tym województwie zamieszkane łącznie przez ponad 2 mln osób.

Wspólny podmiot 

Usługi takie jak transport czy rozwój i promocja obszaru będą zarządzane przez jeden podmiot, który będzie brał pod uwagę potrzeby całej metropolii. Gminy będą miały możliwość wspólnego kształtowania ładu przestrzennego oraz prac nad wspólną komunikacją.

Mniej procedur

Projekt ustawy jest wolny od nadmiaru procedur, które charakteryzują aktualnie obowiązującą Ustawę o związkach metropolitalnych. Według nowej ustawy Związek będzie mógł płynnie przejąć mienie oraz zadania, tak, aby zagwarantować ciągłość ich realizacji. Zostanie również zachowana trwałość projektów realizowanych ze środków Unii Europejskiej.

Likwidacja mankamentów

Nowa ustawa zwiększa także liczbę członków zarządu metropolii z 3 do 5, ponieważ mniejsza liczba mogłaby paraliżować działalność zarządu w przypadku, np. gdyby jeden z członków zachorował.

Ustawa metropolitalna w woj. śląskim ma pozwolić na bardziej sprawne funkcjonowanie obszaru i na lepszą realizację zadań publicznych. Wszystko to ma wpłynąć na poprawę warunków życia mieszkańców województwa.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.