Związek metropolitalny w woj. śląskim i Poznański Związek Metropolitalny na posiedzeniu Sejmu

Już w przyszłym tygodniu, podczas najbliższego posiedzenia Sejmu, odbędzie się pierwsze czytanie projektów ustaw o związku metropolitalnym w województwie śląskim oraz o Poznańskim Związku Metropolitalnym.
Związek metropolitalny w woj. śląskim i Poznański Związek Metropolitalny na posiedzeniu Sejmu
Metropolia w woj. śląskim ma liczyć co najmniej 2 mln mieszkańców, z kolei w Wielkopolsce - co najmniej 600 tys. (fot. wikipedia.org)

Związek metropolitalny w woj. śląskim ma być zrzeszeniem gmin położonych na obszarze spójnym pod względem przestrzennym, który zamieszkuje co najmniej 2 mln mieszkańców.

Jak czytamy w uzasadnieniu, projekt ustawy o związku metropolitalnym w województwie śląskim stanowi odpowiedź na potrzebę utworzenia związku metropolitalnego na obszarze Górnego Śląska, którą tuż po wejściu w życie ustawy z dnia 9 października 2015 r. o związkach metropolitalnych wyrażały miasta zrzeszone w Górnośląskim Związku Metropolitalnym.

W związku ze szczególną rolą Katowic w procedurze tworzenia związku metropolitalnego zakłada się, że pełnomocnikiem do spraw utworzenia związku będzie prezydent tego miasta.

Czytaj też: Metropolia dla Śląska celowo opóźniana? Tak twierdzi PO

Z kolei Poznański Związek Metropolitalny mają tworzyć gminy z obszaru zamieszkałego przez co najmniej 600 tys. mieszkańców. Zakładając, że do takiego związku przystąpiłoby Miasto Poznań, gminy powiatu poznańskiego oraz powiat poznański, decyzja ta spowodowałaby roczny pozytywny skutek finansowy dla tych samorządów w łącznej wysokości około 140 mln zł.

35. posiedzenie Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej, na którym odbędzie się pierwsze czytane obu projektów, odbędzie się w dniach 8, 9 i 10 lutego 2017 r.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (2)ZOBACZ WSZYSTKIE

Jestem zdecydowanym zwolennikiem metropolii poznańskiej, już dziś dojeżdżamy do Poznania komunikacją autobusową i kolejową a dalsze jeszcze lepsze rozwiązania przede wszystkim kolejowe przed nami...

Maciej Swarzedz, 2017-02-07 07:54:19 odpowiedz

Mieszkam pod Poznaniem i jestem za Poznańskim Związkiem Metropolitalnym, bo trzeba zdecydowanie poprawić transport i drogi.

stan, 2017-02-03 16:03:02 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE

PARTNER SERWISU