PARTNER PORTALU
  • BGK

Związek metropolitalny w woj. śląskim: ministrowie omówią projekt ustawy

  • PAP/MN    26 września 2016 - 21:24
Związek metropolitalny w woj. śląskim: ministrowie omówią projekt ustawy
Od kilku miesięcy trwały prace nad nowym projektem ustawy o związku metropolitalnym (fot. wikipedia.org)

Rada Ministrów we wtorek (27 września) omówią przygotowany przez MSWiA projekt ustawy o związku metropolitalnym w województwie śląskim.
Przedstawiony w pierwotnej wersji z końcem kwietnia br. projekt ustawy metropolitalnej dedykowany woj. śląskiemu ma poprawiać obowiązującą, przyjętą przez rząd PO-PSL i podpisaną przez prezydenta Andrzeja Dudę ustawę o charakterze uniwersalnym (która według rządu zawiera szereg wad).

Obowiązująca ustawa nie została wdrożona, ponieważ rząd nie przyjął wymaganych przez nią rozporządzeń.

Od kilku miesięcy trwały prace nad nowym projektem. Projekt przewiduje m.in., że gminy tworzące związek muszą liczyć co najmniej 2 mln mieszkańców (dodatkowo zgodę na jego utworzenie musi wyrazić 70 proc. gmin mających wejść w jego skład).

Projekt przewiduje też m.in, że związek metropolitalny ma wykonywać zadania publiczne w zakresie: kształtowania ładu przestrzennego, rozwoju społecznego i gospodarczego obszaru związku, planowania, koordynacji, integracji oraz rozwoju publicznego transportu zbiorowego, w tym transportu drogowego, kolejowego oraz innego transportu szynowego, a także zrównoważonej mobilności miejskiej, metropolitalnych przewozów pasażerskich, współdziałania w ustalaniu przebiegu dróg krajowych i wojewódzkich na obszarze związku, a także promocji związku i jego obszaru.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.