PARTNER PORTALU
  • BGK

Związek Miast Polskich dołoży się do odbudowy katedry w Gorzowie Wielkopolskim?

  • MIW    17 lipca 2017 - 12:40
Związek Miast Polskich dołoży się do odbudowy katedry w Gorzowie Wielkopolskim?
Pożar gorzowskiej katedry wybuchł 1 lipca. (fot. mat. UM Gorzów Wielkopolski)

Prezydent Gorzowa Wielkopolskiego Jacek Wójcicki zwrócił się do Związku Miast Polskich o finansowe wsparcie odbudowy zniszczonej przez pożar gorzowskiej katedry.
Przypomnijmy, że pożar gorzowskiej katedry Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny wybuchł 1 lipca, w przeddzień obchodów jubileuszu 750-lecia miasta. W jego wyniku zniszczona została część wieży tej, pochodzącej z XIII wieku świątyni. Dokładnej wartości strat jeszcze nie przedstawiono. Jak pisze w swym liście Wójcicki będą to jednak „kwoty liczone w milionach, może nawet w dziesiątkach milionów złotych” (ekonom diecezjalny ks. Wojciech Jurek mówił kilka dni po pożarze, że, według wstępnych szacunków, remont wieży może kosztować ok. 10-12 mln zł).

Niemal natychmiast po pożarze przedstawiciele samorządu wojewódzkiego zadeklarowali przekazanie na zabezpieczenie obiektu 300 tys. zł. Do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, jak też do Ministerstwa Rozwoju został wysłany wniosek w sprawie rozszerzenia projektu planowanej rewitalizacji katedry (inwestycja ta znalazła się w Kontrakcie Terytorialnym dla województwa lubuskiego).

Zbiórki na odbudowę katedry prowadzone są w kościołach, datki zbierają osoby prywatne (diecezja zielonogórsko-gorzowska utworzyła specjalny rachunek bankowy), w mieście odbyły się już dwa koncerty, z których dochód zostanie przeznaczony na odbudowę świątyni. W ubiegłą niedzielę (16.07) burmistrzowie Frankfurtu i Słubic Martin Wilke i Tomasz Ciszewicz wręczyli prezydentowi Gorzowa symboliczny czek na kwotę 10 tys. euro. Przesunięcie „dużej części środków i sił budżetowych na remont i renowacje kościoła” zapowiadają także władze Gorzowa Wielkopolskiego.

- To jednak wciąż może być za mało. Związek Miast Polskich to silna i skuteczna organizacja samorządowa, integrująca miasta wokół wspólnych celów. Niejednokrotnie pokazaliśmy swoją solidarność pomagając potrzebującym, stąd tym razem jako prezydent Gorzowa Wielkopolskiego ośmielam się prosić Was o wsparcie – pisze Wójcicki. Razem z listem przesyła projekt uchwały rady gminy oraz umowy o udzieleniu dotacji celowej.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.