PARTNER PORTALU
  • BGK

Związek Miast Polskich krytykuje obowiązkowy budżet obywatelski

  • Michał Wroński    28 listopada 2017 - 22:09
Związek Miast Polskich krytykuje obowiązkowy budżet obywatelski
W Płocku mieszkańcy mogli w tym roku po raz szósty wybierać propozycje w ramach budżetu obywatelskiego. (fot. UM Płock)

Związek Miast Polskich negatywnie zaopiniował przedstawioną przez posłów PiS propozycję regulacji prawnych, wprowadzających obowiązkowy budżet obywatelski we wszystkich gminach.
Jak argumentuje w swoim stanowisku ZMP, tego typu regulacje spowodują „niepotrzebne usztywnienie stosowanych rozwiązań, które społeczności lokalne (organy gminy wraz z mieszkańcami) wypracowały przez kilka lat, wyciągając wnioski z konkretnych doświadczeń i uwarunkowań”.

- Oznacza to zlekceważenie i odrzucenie tego dorobku – stwierdza Związek.

Jak można przeczytać w stanowisku ZMP, propozycje posłów PiS „zmniejszają w istocie wpływ rady gminy na kształt tej części prac nad budżetem” i „narzucają obligatoryjne stosowanie jednego, sztywnego rozwiązania w miastach na prawach powiatu.” Związek – stojąc na stanowisku, że potrzebna jest ogólna podstawa prawna - proponuje dodanie nowego zapisu w proponowanym przepisie, który mówić będzie, że „szczególną formą konsultacji jest zasięgnięcie opinii w sprawie wydatkowania części środków budżetu gminy (budżet partycypacyjny). Rada gminy w uchwale, o której mowa w ust. 2, dotyczącej tej formy konsultacji, może także określić ich zasięg terytorialny i zakres podmiotowy oraz sposób uwzględnienia ich wyniku w procedurze uchwalania budżetu gminy.”

Przypomnijmy, że wprowadzenie budżetu obywatelskiego oraz obowiązku utworzenia takiego budżetu w miastach na prawach powiatu zakłada przedstawiony 10.11 przez posłów PiS pakiet zmian w ustawach dotyczących samorządu. Choć największymi rzecznikami budżetu obywatelskiego w Polsce są ruchy miejskie i organizacje pozarządowe, to także wśród ich przedstawicieli propozycja wzbudziła dość mieszane uczucia. Pojawiły się głosy, że wprowadzenie obowiązkowego budżetu obywatelskiego może wyolbrzymić wszystkie negatywne zjawiska pojawiające się przy tego typu inicjatywach i w gruncie rzeczy zamienić je w zwykły plebiscyt.   

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.