PARTNER PORTALU
 • BGK

Związek Miast Polskich walczy z centralizacją, nie z rządem

 • Zygmunt Frankiewicz - prezydent Gliwic, prezes Związku Miast Polskich    12 kwietnia 2017 - 13:59
Związek Miast Polskich walczy z centralizacją, nie z rządem
Nasza skuteczność w konfliktach z rządem, których doświadczają również reprezentacje samorządów w innych krajach, odpowiada średniej w Europie i oscyluje około 40 proc. spraw załatwionych - podkreśla Zygmunt Frankiewicz, prezydent Gliwic (fot.:facebook.com/Z.Frankiewicz)

Przedstawiamy stanowisko prezesa Związku Miast Polskich dotyczace wyborów władz związku i odejścia z korporacji kilku miast zarzucającym ZMP „zbytnie upolitycznienie”.
W związku z ostatnimi wydarzeniami podczas Zgromadzenia Ogólnego ZMP w Serocku kilka miast (Zgierz, Augustów, Wysokie Mazowieckie) podjęło decyzję o wystąpieniu ze Związku, zarzucając naszej organizacji „zbytnie upolitycznienie”. Chodzi o wybory do Zarządu ZMP, w których delegaci, mimo wyraźnej sugestii prezesa ZMP, nie uwzględnili praktykowanego od lat zwyczaju zachowania parytetu politycznego (skład Zarządu odzwierciedla proporcje przynależności partyjnej lub bezpartyjności prezydentów i burmistrzów miast członkowskich) i zdecydowali, że lepiej ich interesy w obecnej sytuacji będzie reprezentował prezydent Poznania z PO niż burmistrz Rawy Mazowieckiej z PiS.

Kontrowersja dotyczyła również dyskusji o aktualnej sytuacji samorządu, zdominowanej przez samorządowców widzących w działaniach partii rządzącej wielkie zagrożenie dla idei samorządności w Polsce, jednak nie została ona wtedy przez delegatów z miast posiadających inne zdanie jednoznacznie wyrażona. Nikt nie potrafił obronić postępowania rządzących i nie sprzeciwił się stanowczej postawie większości delegatów, że trzeba skuteczniej i silniej bronić podstawowych praw samorządów.

Wspieranie idei samorządu terytorialnego, także na ulicy

Warto przypomnieć, że Związek Miast Polskich - restytuowany w 1991 roku - jest stowarzyszeniem miast, mającym na celu wspieranie idei samorządu terytorialnego, co zostało zapisane w pierwszym punkcie jego statutu.

Od początku swego istnienia starał się z tego zobowiązania wywiązywać, budować demokrację lokalną w miastach oraz stać na straży decentralizacji, walcząc z przepisami niekorzystnymi dla samorządów miejskich, ograniczającymi kompetencje czy narzucającymi nowe zadania bez zapewnienia ich finansowania, niezależnie od tego, jaka opcja polityczna była akurat u władzy. Można zatem powiedzieć, że na tym zasadza się właśnie apolityczność Związku.

Oto kilka przykładów. Dwa razy Związek Miast Polskich wyszedł na ulicę. 200 przedstawicieli miast demonstrowano 18 kwietnia 1991 roku w Warszawie (premierem był wówczas Jan Krzysztof Bielecki – KL-D) w tzw. czarnej procesji, wobec pogłębiającego się kryzysu w miastach, grożącego załamaniem się samorządności lokalnej w gminach miejskich. Drugi raz natomiast 27 września 2012 roku (na czele rządu był Donald Tusk – PO) w symbolicznym przemarszu z placu Trzech Krzyży na ul. Wiejską zaniesiono do Sejmu podpisany przez 300 tysięcy obywateli projekt ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego, zakładający zwiększenie udziału w PIT oraz przywrócenie zasady rekompensaty, co było podsumowaniem akcji „Stawka większa niż 8 mld”.

Finanse wywoływały zresztą kontrowersje wiele razy, np. w latach 1993-1994 (premierem był Waldemar Pawlak – PSL) zwracano się z apelami do posłów i Trybunału Konstytucyjnego o uchylenie krzywdzącej miasta ustawy o finansowaniu gmin, a w 2001 podczas XIV Ogólnopolskiej Konferencji Wójtów, Burmistrzów, Prezydentów, Starostów i Marszałków protestowano wobec projektu ustawy o dochodach JST, forsowanego przez Ministerstwo Finansów wbrew woli wszystkich organizacji samorządowych (premierem był Jerzy Buzek – AWS).

W 2002 r., gdy prezesem Rady Ministrów był Leszek Miller (SLD), Związek występował ostro przeciwko recentralizacji państwa (ochrona zdrowia, inspekcja sanitarno-epidemiologiczna i finansowanie policji) i ograniczaniu kompetencji samorządów.

REKLAMA
×
KOMENTARZE (4)

 • PSL-PO oszuści czerwoni , 2017-04-13 07:39:41

  Do bezpartyjny samorzadowiec: Kolejna dostawa broni nie kompletna(do szabel?), przez przypadek zatrzymali na przejściu granicznym w Dorohusku woj Lubelskie przemyt. WWWhpt//dpsu.gov.ua/ua/border/ Камери спостереження на пунктах пропуску з сусідніми державами(Кордон online Польща - Ягодин itd. ...  rozwiń
 • bezpartyjny samorzadowiec, 2017-04-12 22:27:40

  PiS = PZPR jest jak za czasów ich poprzedników PZPR - "awangardą" PiS chce zcentralizować wszystko i wszystkich ... uformować pod dyktando myślenia agentów sowieckich, którzy mienią się katolikami radia i tv ... rozkładają nam Polskę "do szabel trza się nam brać prawdziwi Polacy &...quot;  rozwiń
 • nono, 2017-04-12 22:09:05

  Co Prezydent RP głosi o idei samorządu terytorialnym? - Google: "idea samorządu terytorialnego". - Podaj dalej!