PARTNER PORTALU
  • BGK

Związek Miast przeciw ograniczeniu deficytów samorządów

  • PAP    4 marca 2011 - 17:19
Związek Miast przeciw ograniczeniu deficytów samorządów

Przeciw propozycji Ministerstwa Finansów, by ograniczyć deficyty budżetów samorządów - opowiedzieli się samorządowcy, uczestniczący w zakończonym w piątek w Poznaniu Zgromadzeniu Ogólnym Związku Miast Polskich.
W przyjętym stanowisku samorządowcy ostrzegają, że ograniczenie deficytu budżetów samorządowych doprowadzi do ograniczenia inwestycji i pogorszenia efektywności wykorzystania środków z UE. "Nie godzimy się na zahamowanie rozwoju Polski" - podkreślili.

Czytaj też: Grobelny ponownie szefem ZMP

Wyliczyli też, że ogólny deficyt samorządowych budżetów wyniósł w 2009 roku 13 miliardów złotych, co jest równe stratom, jakie samorządy poniosły w wyniku uchwalonych przez Sejm w 2007 roku obniżek podatku PIT.

Czytaj też: Samorząd to partner, a nie narzędzie rządu

"Budżet państwa powinien samorządom zrekompensować te straty. Działanie, które zmniejsza dochody samorządów, a nie zmienia zakresu ich działań jest niezgodne z konstytucją" - powiedział prezes Związku Miast, prezydent Poznania Polskich Ryszard Grobelny.

Czytaj też: PPP do kosza, a finanse samorządów czeka "ogromny kryzys"

Samorządowcy deklarowali, że jeżeli ich postulaty w tej sprawie nie znajdą zrozumienia, to będą namawiali poszczególne samorządy do występowania w tej sprawie do Trybunału Konstytucyjnego.

"My już takie pismo do premiera wysłaliśmy i jak będzie trzeba, to będziemy tę sprawę kontynuować" - powiedział Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski.

W czasie dwudniowych obrad Związek wybrał nowe władze. Prezesem został po raz trzeci Grobelny.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.