PARTNER PORTALU
  • BGK

Związek Samorządów Polskich proponuje umieszczenie kodu QR na dowodach osobistych

  • bad    10 kwietnia 2018 - 22:00
Związek Samorządów Polskich proponuje umieszczenie kodu QR na dowodach osobistych
Związek Samorządów Polskich proponuje umieszczenie kodu QR na dowodach osobistych. fot. mat. MSWiA

Związek Samorządów Polskich proponuje utworzenie bazy danych z chorobami przewlekłymi, do której zespoły ratownicze miałyby dostęp za pośrednictwem aplikacji na smartfonie. Konieczne byłoby także umieszczenie na druku nowego dowodu osobistego kodu QR.
Związek Samorządów Polskich (ZSP) zwraca uwagę, że ratownicy medyczni wezwani do zdarzenia, w którym trzeba udzielić pomocy osobie nieprzytomnej lub takiej, z którą jest utrudniony kontakt, podejmują ryzyko zastosowania niewłaściwej procedury medycznej.

- Niektóre choroby przewlekłe (choroby serca, endokrynologiczne, uczulenia na niektóre leki, cukrzyca) lub choroby zakaźne (HIV, WZW) wymagają innego traktowania - wyjaśnia ZSP.  

Czytaj też: Kontrole CBA w 2017 r. Samorządowcy najczęściej kontrolowaną grupą zawodową

Dlatego ZSP proponuje utworzenie bazy danych z chorobami przewlekłymi, do której zespoły ratownicze miałyby dostęp za pośrednictwem aplikacji na smartfonie.

- Wyeliminowałoby to część błędnych procedur oraz często przyspieszyłoby diagnozę przy dodatkowym zachowaniu poufności tych danych. Przy chorobach zakaźnych pojawiałby się komunikat np.: „załóż rękawiczki” - podkreśla Związek Samorządów Polskich. - Umieszczenie na druku nowego dowodu osobistego kodu QR umożliwiłoby bezbłędną identyfikację pacjenta przez aplikację smartfonową. Kod zawierałby jedynie dane i tak ujawnione w dowodzie: PESEL, numer dowodu, imię i nazwisko.

W opinii Związku podstawową korzyścią z proponowanego rozwiązania byłaby szybsza i lepsza pomoc poszkodowanym w zdarzeniach nagłych. Dałoby to także możliwość wykorzystania kodu QR do innych celów np. w bankowości i wszędzie tam, gdzie potrzebna byłaby elektroniczna szybka i precyzyjna identyfikacja.

- Nawet publiczne stojaki na rower mogłyby mieć zamknięcia (blokady pozostawionych rowerów) uruchamiane po zeskanowaniu kodu danej osoby, tylko osobie która pozostawiła rower mogłyby go wydać - dodaje Związek Samorządów Polskich.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (2)

  • Sej, 2018-04-11 13:48:58

    A ja chcę rubrykę czy należy do pisekty
  • Janusz, 2018-04-11 08:22:20

    Dodałbym jeszcze rubrykę "narodowość".