PARTNER PORTALU
 • BGK

Zwiększenie kwoty wolnej, a dochody województw: Ile stracą samorządy?

 • AT    17 grudnia 2015 - 11:40
Zwiększenie kwoty wolnej, a dochody województw: Ile stracą samorządy?

Konieczne jest zwiększenie dochodów jednostek samorządu terytorialnego, przy jednoczesnym zmniejszeniu dysproporcji dochodowych poszczególnych samorządów (Henryk Gryko, fot.wrotapodlasia.pl)

- Zwiększenie kwoty wolnej może znacznie skomplikować sytuację finansową wielu samorządów - uważa Henryk Gryko, skarbnik województwa podlaskiego. Choć zaznacza, że kwota wolna powinna zostać zwiększona. Pytanie, czy kosztem samorządów.
Słychać zewsząd lament z powodu projektu ustawy o zmniejszeniu kwoty wolnej w podatku PIT z 3 091 zł do 8 000 zł.

- Ta kwota musi być zwiększona, bo tak nakazał Trybunał Konstytucyjny. Powinna być zwiększona, bo to poprawia dla najuboższych ich sytuację materialną. Skutki dla finansów publicznych to ponad 15,5 mld złotych, a dla samorządów blisko 7,0 mld zł. To znacznie może skomplikować sytuację finansową wielu samorządów, w szczególności gmin i powiatów. Dla budżetów województw to przewidywany ubytek około 240 mln zł - mówi Gryko.

Najwięcej straci mazowieckie i wielkopolskie

Jak wynika z obliczeń skarbnika najwięcej stracą województwa: mazowieckie – 51,8 mln zł, śląskie – 32,7 mln zł i wielkopolskie 21,1 mln zł. Najmniej: opolskie – 5,1 mln zł, lubuskie – 5,2 mln zł oraz podlaskie – 5,5 mln zł. To są znaczące ubytki w dochodach.

- Jeśli ubytek dochodów przeliczymy na jednego mieszkańca to średnio województwa stracą 6,22 zł na jednego mieszkańca. Powyżej średniej stracą województwa: mazowieckie – 9,71 zł, śląskie – 7,14 zł i dolnośląskie 6,55 zł. Najmniej na 1-go mieszkańca stracą województwa: podkarpackie – 4,12 zł, lubelskie – 4,30 zł oraz świętokrzyskie – 4,50 zł – wylicza Gryko.

Według skarbnika można i trzeba okazywać zaniepokojenie przewidywanym spadkiem dochodów samorządów, dodatkowo zważywszy na coraz to nowe zadania bez źródeł finansowania, jak również potrzeby zabezpieczenia udziałów własnych przy realizacji projektów unijnych.

Trzeba zmniejszyć dysproporcje dochodowe między samorządami

- Może ta sytuacja zmusi do przyśpieszenia prac nad zmianą ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego. Pomimo wyroku Trybunału Konstytucyjnego o konieczności zmian tzw. "janosikowego" nic w zasadzie w tej sprawie się nie działo. Mówi się jedynie o tym, że trzeba podejmować prace nad mechanizmami korekcyjno – wyrównawczymi dochodów samorządów – zastanawia się Gryko.

Jak dodaje koniecznym jest zwiększenie dochodów jednostek samorządu terytorialnego, przy jednoczesnym zmniejszeniu dysproporcji dochodowych poszczególnych samorządów.

- Nie powinniśmy doprowadzać do sytuacji, by biedniejsi stawali się coraz biedniejszymi – komentuje Henryk Gryko.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (4)

 • ZYSKODAWCY pl, 2016-01-01 13:53:55

  Kwota wolna od podatku powinna być zwiększona kosztem największych zyskobiorców - to oczywiste. DOŚĆ JE . . Ć BIEDNYCH.
 • glewe, 2015-12-18 18:56:10

  Doiliście ludzi przez tyle lat! Mam nadzieję, iż teraz samorządy popatrzą na swoje finanse i na możliwości, a nie tylko "Postaw się Zastaw się"! I tak Zachodu nie dogonimy, a forsowanie wydatków typu aquaparki, pola golfowe zamiast baseny sportowe, obiekty rekreacyjne pod dachem na to nie... było? Bo był szpan i blichtr na koszt podatnika! Taki walec!  rozwiń
 • wdzivny, 2015-12-17 19:10:52

  Do Osa: Nie widzę tu propagandy. Od dawna było wiadomo, że państwo utrzymuje się głównie z podatków od najbiedniejszych, bo system podatkowy tak jest ustawiony. Smutne to, ale nikt tu nie przeczy, że taka regulacja jest konieczna. Ja sam mam dochód o nie wiele wyśszy i znacząco odczuję taką zmianę-...  rozwiń