PARTNER PORTALU
  • BGK

Zwiększy się zdolność kredytowa PKP

  • Przegląd prasy/Dziennik Gazeta Prawna    24 czerwca 2011 - 06:42
Zwiększy się zdolność kredytowa PKP

Państwowe gwarancje pozwolą PKP PLK wziąć 800 mln euro kredytu na inwestycje kolejowe. Minister transportu będzie mógł zwiększyć środki finansowe Polskich Linii Kolejowych na bieżące wydatki.
Fundusz Kolejowy będzie gromadził środki nie tylko na przygotowanie oraz realizację budowy i przebudowy linii kolejowych, remonty i utrzymanie linii kolejowych, likwidację zbędnych linii kolejowych, ale także na wydatki bieżące Polskich Linii Kolejowych związane z zarządzeniem infrastrukturą – pisze „Dziennik Gazeta Prawna”.

Takie rozwiązanie przewiduje projekt nowelizacji ustawy o Funduszu Kolejowym, który przyjął w środę rząd. Propozycje Ministerstwa Infrastruktury mają poprawić zdolność kredytową PKP PLK. Dzięki temu możliwe będzie pozyskanie kredytu w Europejskim Banku Inwestycyjnym.


Zmienione zostaną także przepisy ustawy o transporcie kolejowym. Chodzi o zwolnienie z obowiązku opłat prowizyjnych gwarancji i poręczeń udzielanych PLK przez Skarb Państwa w związku z zaciąganiem zobowiązań finansowych na prace przygotowawcze i zadania inwestycyjne realizowane w ramach programu wieloletniego inwestycji kolejowych – podaje „Dziennik Gazeta Prawna”.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • horror - kredyty panstwa, 2011-06-24 09:33:51

    Nalezy zabronic panstwowym spolkom zaciagac kredyty, ktore pozniej musza splacac podatnicy i (pozostali) klienci. To zwykla kradziez.