PARTNER PORTALU
  • BGK

Zwroty podatków kopalniom pogrążą gminy?

  • wnp.pl (Jerzy Dudała)    24 października 2011 - 15:40
Zwroty podatków kopalniom pogrążą gminy?

Nie mogą być opodatkowane podziemne wyrobiska górnicze - mówi Janusz Olszowski, prezes Górniczej Izby Przemysłowo-Handlowej komentując wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach ws. Jastrzębskiej Spółki Węglowej.
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach uchylił 24 października decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Katowicach, w przedmiocie określenia Jastrzębskiej Spółce Węglowej zobowiązania w podatku od nieruchomości za podziemne wyrobiska górnicze.

- Jest to bardzo ważny wyrok. To pierwszy wyrok, jaki wydał Sąd Administracyjny po orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego. Oczekiwaliśmy na ten wyrok, byliśmy ciekawi, jak do tej kwestii podejdzie Sąd Administracyjny w Gliwicach - mówi Janusz Olszowski, prezes Górniczej Izby Przemysłowo-Handlowej.

Czytaj też: Trybunał Konstytucyjny o podatku od wyrobisk
 
- Cieszę się, że takie orzeczenie zostało wydane. Ono bowiem nie pozostawia wątpliwości co do tego, że nie mogą być opodatkowane podziemne wyrobiska górnicze. A właśnie to było przedmiotem największego sporu, gdyż sporne zobowiązania z tego tytułu przekraczają w skali całego górnictwa 1 mld zł - kontynuuje Olszowski.- Z pewną przykrością muszę stwierdzić, że ta sprawa została załatwiona dopiero w taki sposób.

Górnicza Izba Przemysłowo-Handlowa wielokrotnie wnioskowała, żeby te przepisy doprecyzować, co niestety spotkało się z wielkim oporem lobby samorządów terytorialnych. A mogła być ta sprawa załatwiona przy okazji uchwalania Prawa geologicznego i górniczego.

Co dalej? - Wielce prawdopodobne, że samorządy będą musiały zwrócić podatki niesłusznie ściągnięte od spółek węglowych. To może spowodować z kolei bardzo trudną sytuację niektórych gmin - zauważa Olszowski

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • Pastylek, 2011-10-24 16:50:38

    ja się nie dziwię, że żądają zwrotu tego co ich - każdy powinien domagać się zwrotu tego co do niego należy czyż nie?