PARTNER PORTALU
  • BGK

Zwycięstwo gmin przed Trybunałem będzie tylko moralne

  • Przegląd prasy/Rzeczpospolita    4 lipca 2011 - 07:23
Zwycięstwo gmin przed Trybunałem będzie tylko moralne

Trybunał Konstytucyjny wyda orzeczenie o rozporządzeniu resortu finansów w sprawie długu samorządów najwcześniej za rok.
Do czasu wydania orzeczenia przez TK należy stosować zaskarżone prawo, a to oznacza, że gminy, które na skutek rozporządzenia znalazły się w skrajnie trudnej sytuacji (ich dług przekroczył ustawowe limity), muszą kontynuować programy naprawcze – dramatycznie ciąć wydatki, aby obniżyć dług – pisze „Rzeczpospolita”.

Mimo to w najbliższą środę radni Krakowa zdecydują, czy miasto złoży skargę do Trybunału Konstytucyjnego. Na początku maja zrobił to już wójt gminy Łubianka.

Czytaj też: Łubianka złożyła wniosek do TK ws. długu

Rozporządzenie ministra finansów z 23 grudnia 2010 r., zobowiązujące gminy do traktowania jako dług zobowiązań z tytułu sprzedaży wierzytelności, leasingu finansowego czy części umów PPP, w wielu gminach praktycznie z dnia na dzień zwiększyło poziom długu i uniemożliwiło realizację zadań inwestycyjnych.

Średnio rozpatrywanie sprawy przez Trybunał Konstytucyjny trwa 18 miesięcy, czasami jest to 15 miesięcy, czasami dłużej. Oznacza to, że nawet ewentualnie pozytywny dla samorządów wyrok niewiele im pomoże. Za półtora roku, czyli mniej więcej jesienią 2012 r., budżety gmin będą dostosowane do nowych wymagań.

Po co więc wnioski do Trybunału Konstytucyjnego? Zdaniem Jerzego Zająkały, wójta gminy Łubianka, przede wszystkim chodzi o wykazanie, że są granice w stanowieniu prawa według własnego widzimisię. Skarga konstytucyjna dotyczy też trybu wprowadzenia rozporządzenia. Prof. Michał Kulesza uważa, że zabrakło m.in. odpowiedniego vacatio legis, bo przepis wszedł w życie po siedmiu dniach od jego wydania – podaje „Rzeczpospolita”.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.