PARTNER PORTALU
  • BGK

Zygmunt Frankiewicz: Budżet obywatelski? Decyzje powinien podejmować prezydent

  • pt    16 maja 2017 - 09:18
Zygmunt Frankiewicz: Budżet obywatelski? Decyzje powinien podejmować prezydent
Zygmunt Frankiewicz. (fot. mat. PTWP)

Mieszkańcy zakładają, że mogą mieć wpływ na każdy wniosek, który zostanie zgłoszony. Ale wnioski muszą podlegać weryfikacji. Nie można inwestować na terenie prywatnym, a ci ludzie nie wiedzą co jest terenem miejskim a co prywatnym - mówi prezydent Gliwic Zygmunt Frankiewicz.
- Budżet Obywatelski skupia uwagę mieszkańców na bardzo wąskich problemach. Takich bardzo bliskich, jak dziura w jezdni i najbliższe otoczenie. W ten sposób może odsuwać większe ogólnomiejskie problemy na dalszy plan. Czyli skupia uwagę na czubku własnego nosa – komentował w Radiu eM Frankiewicz i dodał, że wymuszanie budżetu obywatelskiego, uleganie modzie na budżet obywatelski, może przynieść więcej szkody niż pożytku.

Prezydent Gliwic odpowiadał na pytania podczas wrocławskiej konferencji “Plan dla Polski w Europie”, organizowanej przez Kazimierza M. Ujazdowskiego, posła do Parlamentu Europejskiego.

– Twierdzę, że cały budżet powinien być obywatelski, tylko że za jego wykonanie bierze odpowiedzialność jednoosobowo prezydent miasta. Do niego musi należeć końcowa decyzja. Prezydent nie może odpowiadać za to, co kto inny zdecydował – mówił w radiu eM.

Po tegorocznej weryfikacji wniosków do budżetu obywatelskiego w Gliwicach, urzędnicy odrzucili ponad 2/3 z nich. To rozpoczęło gorącą dyskusję na temat sensowności przeprowadzania BO w takiej formie, a w internecie pojawiło się mnóstwo przykładów prezentujących brak konsekwencji, a często nawet absurdy wydanych przez urzędników decyzji.

- Wiele osób poczuło się oszukanych. Włożyliśmy dużo pracy i energii w naprawę procedury budżetu obywatelskiego, aktywizację mieszkańców i pomoc w składaniu wniosków. Kolejny raz urząd odrzuca wartościowe projekty podając mocno dyskusyjne uzasadnienia – napisali członkowie stowarzyszenia OSOM Gliwice, które zorganizowało społeczną dyskusję w sprawie budżetu.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (2)

  • qur, 2017-05-17 07:35:36

    Frankiewicz myślał, że ludzie będą zgłaszać tylko wnioski, które są zgodne z jego planami. A tu się okazuje, że nie - ludzie potrzebują zupełnie czego innego niż prezydent sobie wymyślił w gabinecie.
  • Niam, 2017-05-16 12:06:31

    Po co z takim podejściem robić w ogóle budżet obywatelski w Gliwicach? Efektem jest tylko rozsierdzenie mieszkańców.