PARTNER PORTALU
  • BGK

Zygmunt Frankiewicz: Związek Miast Polskich jest apolityczny

  • pt    23 października 2017 - 20:23
Zygmunt Frankiewicz: Związek Miast Polskich jest apolityczny
Zygmunt Frankiewicz (fot.Przemysław Szyszka/ZMP)

Miasta zrzeszone w Związku Miast Polskich nie prowadziły i nie prowadzą wspólnie żadnych działań skierowanych przeciwko jakiejkolwiek partii politycznej – napisał w oświadczeniu prezes Związku Miast Polskich.
• Związek od początku, zawsze i konsekwentnie był przeciwny jakimkolwiek działaniom centralizacyjnym, które w naszym odczuciu są sprzeczne z preambułą i art. 15 Konstytucji RP – napisał Zygmunt Frankiewicz.

• Jakiekolwiek działania o charakterze politycznym zostawiamy do indywidualnej decyzji radnych, prezydentów i burmistrzów.

• ZMP wydał oświadczenie po publikacji w portalu Onet.pl tekstu pt. „Miasta zawiązują sojusz przeciw PiS".

Onet podał, że Związek Miast Polskich  planuje przeprowadzić kampanię informacyjną o zasięgu ogólnopolskim, która miałaby promować lokalne samorządy. tekst sugeruje, że organizatorzy mają przy okazji zaprotestować przeciw rządom PiS. Już wkrótce mogą zapaść pierwsze decyzje mające na celu zbiórkę pieniędzy na zapowiadaną akcję. Zdaniem Onetu przedstawiciele obecnej władzy uważają, że jest to element kampanii wyborczej finansowanej z pieniędzy publicznych.

Zygmunt Frankiewicz w odpowiedzi przypomina, że ZMP, zgodnie z art. 84 ustawy o samorządzie gminnym, działa w celu wspierania idei samorządu terytorialnego oraz obrony wspólnych interesów.

- Dlatego Związek od początku, zawsze i konsekwentnie był przeciwny jakimkolwiek działaniom centralizacyjnym, które w naszym odczuciu są sprzeczne z preambułą i art. 15 Konstytucji RP, niezależnie od tego, jakie partie prowadziły lub proponowały takie działania - czytamy w oświadczeniu.

Jak napisał prezes ZMP, tak się dzieje również w obecnej kadencji.

- Obecny rząd prowadzi działania centralizacyjne na większą niż do tej pory skalę. Towarzyszą temu często niesprawiedliwe wypowiedzi na temat samorządu. Jako ZMP proponujemy jednak wyłącznie przeprowadzenie kampanii informacyjno-edukacyjnej o roli wspólnot samorządowych w demokratycznym, zdecentralizowanym państwie – wyjaśnia Zygmunt Frankiewicz.

Prezes dodał, że jakiekolwiek działania o charakterze politycznym ZMP zostawia do indywidualnej decyzji radnych, prezydentów i burmistrzów.

- Należy dodać, że ZMP popierał wiele działań obecnego, jak i poprzednich rządów. Świadczą o tym liczne pozytywne opinie Związku dla tych propozycji rządzących, które - naszym zdaniem - dobrze służą mieszkańcom naszych miast i całemu państwu polskiemu. Dotyczy to na przykład Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju z elementami polityki miejskiej, projektu kodeksu urbanistyczno-budowlanego, Narodowego Programu Mieszkaniowego (w tym programu Mieszkanie Plus), programu mobilności miejskiej czy działań na rzecz poprawy jakości powietrza w miastach – zakończył oświadczenie prezydent Gliwic.

Samorządowcy od początku kadencji PiS podkreślają, że przez 27 lat od wprowadzenia w wolnej Polsce ustawy o samorządzie terytorialnym nigdy nie było tak wzmożonej aktywności rządu i większości parlamentarnej w kierunku zmian w organizacji samorządu w Polsce.   

Od rozpoczęcia rządów przez Prawo i Sprawiedliwość część kompetencji władzy centralnej została wzmocniona kosztem m.in. samorządów. Ostatnio zwiększono także kontrolę ministra kultury nad wojewódzkimi konserwatorami zabytków. 

Inne działania to m.in. umocnienie roli kuratorów oświaty, odebranie marszałkom ośrodków doradztwa rolniczego czy nowe zasady gospodarki odpadami. Na horyzoncie są kolejne zmiany.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.