PARTNER PORTALU
 • BGK

Zygmunt Frankiewicz: Związek Miast Polskich jest apolityczny

 • pt    23 października 2017 - 20:23
Zygmunt Frankiewicz: Związek Miast Polskich jest apolityczny
Zygmunt Frankiewicz (fot.Przemysław Szyszka/ZMP)

Miasta zrzeszone w Związku Miast Polskich nie prowadziły i nie prowadzą wspólnie żadnych działań skierowanych przeciwko jakiejkolwiek partii politycznej – napisał w oświadczeniu prezes Związku Miast Polskich.
• Związek od początku, zawsze i konsekwentnie był przeciwny jakimkolwiek działaniom centralizacyjnym, które w naszym odczuciu są sprzeczne z preambułą i art. 15 Konstytucji RP – napisał Zygmunt Frankiewicz.

• Jakiekolwiek działania o charakterze politycznym zostawiamy do indywidualnej decyzji radnych, prezydentów i burmistrzów.

• ZMP wydał oświadczenie po publikacji w portalu Onet.pl tekstu pt. „Miasta zawiązują sojusz przeciw PiS".

Onet podał, że Związek Miast Polskich  planuje przeprowadzić kampanię informacyjną o zasięgu ogólnopolskim, która miałaby promować lokalne samorządy. tekst sugeruje, że organizatorzy mają przy okazji zaprotestować przeciw rządom PiS. Już wkrótce mogą zapaść pierwsze decyzje mające na celu zbiórkę pieniędzy na zapowiadaną akcję. Zdaniem Onetu przedstawiciele obecnej władzy uważają, że jest to element kampanii wyborczej finansowanej z pieniędzy publicznych.

Zygmunt Frankiewicz w odpowiedzi przypomina, że ZMP, zgodnie z art. 84 ustawy o samorządzie gminnym, działa w celu wspierania idei samorządu terytorialnego oraz obrony wspólnych interesów.

- Dlatego Związek od początku, zawsze i konsekwentnie był przeciwny jakimkolwiek działaniom centralizacyjnym, które w naszym odczuciu są sprzeczne z preambułą i art. 15 Konstytucji RP, niezależnie od tego, jakie partie prowadziły lub proponowały takie działania - czytamy w oświadczeniu.

Jak napisał prezes ZMP, tak się dzieje również w obecnej kadencji.

- Obecny rząd prowadzi działania centralizacyjne na większą niż do tej pory skalę. Towarzyszą temu często niesprawiedliwe wypowiedzi na temat samorządu. Jako ZMP proponujemy jednak wyłącznie przeprowadzenie kampanii informacyjno-edukacyjnej o roli wspólnot samorządowych w demokratycznym, zdecentralizowanym państwie – wyjaśnia Zygmunt Frankiewicz.

Prezes dodał, że jakiekolwiek działania o charakterze politycznym ZMP zostawia do indywidualnej decyzji radnych, prezydentów i burmistrzów.

- Należy dodać, że ZMP popierał wiele działań obecnego, jak i poprzednich rządów. Świadczą o tym liczne pozytywne opinie Związku dla tych propozycji rządzących, które - naszym zdaniem - dobrze służą mieszkańcom naszych miast i całemu państwu polskiemu. Dotyczy to na przykład Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju z elementami polityki miejskiej, projektu kodeksu urbanistyczno-budowlanego, Narodowego Programu Mieszkaniowego (w tym programu Mieszkanie Plus), programu mobilności miejskiej czy działań na rzecz poprawy jakości powietrza w miastach – zakończył oświadczenie prezydent Gliwic.

Samorządowcy od początku kadencji PiS podkreślają, że przez 27 lat od wprowadzenia w wolnej Polsce ustawy o samorządzie terytorialnym nigdy nie było tak wzmożonej aktywności rządu i większości parlamentarnej w kierunku zmian w organizacji samorządu w Polsce.   

Od rozpoczęcia rządów przez Prawo i Sprawiedliwość część kompetencji władzy centralnej została wzmocniona kosztem m.in. samorządów. Ostatnio zwiększono także kontrolę ministra kultury nad wojewódzkimi konserwatorami zabytków. 

Inne działania to m.in. umocnienie roli kuratorów oświaty, odebranie marszałkom ośrodków doradztwa rolniczego czy nowe zasady gospodarki odpadami. Na horyzoncie są kolejne zmiany.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Modernizujmy armię rozsądnie. Wnioski po Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach ⬇️ @polskathetimes @EECKatowice polskatimes.pl/strefa-biznesu…
  @EECKatowice - (RT) @PZLSwidnik
 • W wiceministrem zdrowia Zbigniewem J. Królem @MinZdrowia na @EECKatowice rozmawialiśmy m.in. o zdrowiu publicznym. Po I wojnie światowej Polska była wschodnioeuropejskim liderem w tej dziedzinie #zdrowiepubliczne #EKG2018 #EEC2018 bit.ly/2kezwvf https://t.co/TL0Aq2HW8R
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.