PARTNER PORTALU
  • BGK

4 gminy za konsorcjum i sprzedażą akcji PKL

  • AW/mat.pras.    13 października 2011 - 13:58
4 gminy za konsorcjum i sprzedażą akcji PKL

Szczawnica, Czernichów, Krynica i Zawoja podpisały list intencyjny ze słowacką firmą TMR w celu powołania publiczno-prywatnego konsorcjum zainteresowanego zakupem Polskich Kolei Linowych. Zakopane i Kościelisko mogą dołączyć. Ale czy zechcą?
Podpisany dziś w Krynicy-Zdroju list intencyjny rozpoczyna mające trwać kilka tygodni rozmowy dotyczące umowy inwestycyjnej. W umowie tej mają się znaleźć szczegółowe warunki porozumienia pomiędzy gminami  a prywatnym inwestorem związane z zakupem Polskich Kolei Linowych.  

Czytaj też: Publiczno-prywatne konsorcjum kupi PKL?

Zgodnie z zapisami listu Tatry Mountain Resorts zobowiązał się do realizacji dotychczasowego programu rozwoju Polskich Kolei Linowych na obszarze gmin. Po stronie słowackiej spółki leży też przekazanie konsorcjum środków na zakup akcji PKL. W zamian samorządy otrzymają prawo realnego wpływu na decyzje podejmowane w zakresie funkcjonowania spółki. Jednym ze specjalnych uprawnień  gmin będzie możliwość wetowania ewentualnych planów zamknięcia lub likwidacji urządzeń znajdujących się na administrowanym terenie, podziału spółki i sprzedaży poszczególnych stacji narciarskich.

Zawarta w liście intencyjnym klauzula pozwala na przystąpienie do porozumienia gminom Zakopane i Kościelisko. W lipcu tego roku podpisały one wraz 4 innymi gminami, na terenie których znajdują się kolejki i wyciągi należące do PKL, deklarację o współpracy w sprawie prywatyzacji spółki będącej własnością PKP (Skarbu Państwa). Dokument ten zakładał powstanie konsorcjum, którego zadaniem miało być znalezienie strategicznego inwestora na zakup akcji PKL. Jednakże w Zakopanem pomysł prywatyzacji PKL został oprotestowany.

Czytaj też: Prywatyzacji kolei linowych mówią "nie"

- Podpisana umowa to pierwszy realny ruch w sprawie prywatyzacji PKL, określający ramy, w których jesteśmy w stanie znaleźć wspólny interes z gminami – mówi Bohus Hlavaty, prezes Tatry Mountain Resorts. Zapisy zawarte w dzisiejszym liście potwierdzają także, że naszym zamiarem nie jest zamykanie obiektów PKL. Wręcz przeciwnie – dostrzegamy ogromny potencjał regionu tatrzańskiego oraz pozostałych regionów górskich, dlatego też chcemy rozwijać ich infrastrukturę – dodaje.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.