PARTNER PORTALU
  • BGK

Brytyjsko - polskie forum PPP

  • wer/mat.pras.    30 października 2011 - 14:59
Brytyjsko - polskie forum PPP

25 października 2011 w Poznaniu odbyła się konferencja i panel dyskusyjny poświęcone współpracy sektora publicznego z prywatnym - ''International PPP Forum Public and Private Sector Cooperation - the Partnership Idea''.
Forum rozpoczęła prezentacja brytyjskich doświadczeń w zakresie PPP ze wskazaniem ich wad i zalet.

Wśród zalet PPP wskazywano przede wszystkim nowy sposób pracy i innowacyjne podejście do dostarczania usług publicznych, a także wykorzystanie doświadczenia oraz innowacji w sektorze prywatnym. Podkreślano również konieczność powołania organizacji, która stałaby po stronie sektora publicznego, dając przysłowiowe „zielone światło” dla projektów PPP w Polsce.

Podkreślono też, że warunkiem powodzenia projektu PPP jest jego dobre zdefiniowanie i opracowanie, a także realizowanie inicjatyw przy inwestycji powyżej 20 mln funtów.

Ponadto wskazano pozytywny wpływ PPP na rozwój gospodarczy. Według Katarzyny Dwórznik, eksperta prawno-gospodarczego z Krajowej Izby Gospodarczej, duża liczba samorządów wycofała się z PPP w obawie przed zadłużeniem.

- W dużych aglomeracjach typu Warszawa (zabierz głos/oceń prezydenta), Wrocław (zabierz głos/oceń prezydenta), Poznań (zabierz głos/oceń prezydenta), wiemy jakie są korzyści z PPP. W mniejszych miastach PPP kojarzy się z prywatyzacją, CBA i korupcją. Trzeba zatem edukować społeczeństwo - podkreślała Dwórznik. - Wspomóc rozwój PPP można poprzez promocję, pozytywny klimat polityczny, a także stworzenie katalogu priorytetów wraz ze wzorami umów - dodała.

PPP to powszechna, alternatywna forma realizacji zadań publicznych. Stanowi kompromis pomiędzy potrzebami społecznymi a możliwościami związanymi z ich realizacją. Pozwala na zaspokojenie potrzeb społecznych z wykorzystaniem zasobów sektora prywatnego, a aktualna sytuacja gospodarcza Polski sprzyja korzystaniu z PPP.

Rynek PPP w Polsce to głównie gospodarka komunalna, sektor paliwowy, transport, ochrona zdrowia, rewitalizacja i kultura. W Wielkopolsce jest realizowanych 5 z 19 projektów PPP.

Więcej informacji na temat forum dostępnych jest na stronie: www.bpcc.org.pl

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.