PARTNER PORTALU
  • BGK

Budowa nowej elektrociepłowni w Olsztynie i modernizacja istniejącej w formule PPP

  • PAP    3 lutego 2014 - 17:20
Budowa nowej elektrociepłowni w Olsztynie i modernizacja istniejącej w formule PPP

- Budowę nowej elektrociepłowni w Olsztynie oraz modernizację już istniejącej ciepłowni Kortowo zakłada podpisane porozumienie Polskich Inwestycji Rozwojowych z Miejskim Przedsiębiorstwem Energetyki Cieplnej w Olsztynie. Wartość inwestycji to ok. 600 mln zł.
ZAKTUALIZOWANA: To pierwszy projekt Polskich Inwestycji Rozwojowych (PIR) realizowany z samorządem w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego (PPP). Prezes PIR Mariusz Grendowicz zapowiedział na poniedziałkowej konferencji prasowej, że zaangażowanie PIR w przedsięwzięcia w formule PPP ma wynieść 2 mld zł.

Jak mówił prezes PIR, budowa nowej elektrociepłowni w Olsztynie ma wykluczyć ryzyko pozbawienia mieszkańców tego miasta dostaw energii cieplnej po 2017 r. Wówczas z zasilania miejskiej sieci ma zrezygnować elektrociepłownia EC Michelin Polska SA. Do produkcji energii nowy zakład będzie wykorzystywał m.in. paliwo alternatywne powstałe z przetwarzania odpadów komunalnych. Paliwem uzupełniającym ma być węgiel lub gaz.

Grendowicz poinformował, że zaangażowanie PIR w tym projekcie prawdopodobnie nie przekroczy 150 mln zł. Wyjaśnił, że kwota ta będzie zależała od ostatecznej wartości inwestycji, a także od tego, w jakim stopniu projekt będzie finansowany ze środków unijnych.

Kluczowe znaczenie w realizacji inwestycji ma mieć partner prywatny. Zostanie on wyłoniony w trzecim kwartale tego roku w przetargu prowadzonym przez Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej (MPEC) w Olsztynie. Obecnie trwa dialog konkurencyjny z pięcioma podmiotami. Chodzi o koreańską firmę POSCO Engineering & Construction, hiszpańską Abeinsa Ingenieria y Construcción Industrial, polsko-belgijskie konsorcjum firm z udziałem NDI, NDI Hotel Management i Besix Group, firmę Strabag i konsorcjum firm z udziałem Dalkia Term, Dalkia Poznań i Dalkia Poznań Zespół Elektrociepłowni.

Prezes PIR wyjaśnił, że inwestor prywatny będzie odpowiedzialny za wybudowanie elektrociepłowni oraz jej późniejsze zarządzanie, poprzez powołaną spółkę celową. MPEC wniesie do niej wkład w postaci gruntu i ciepłowni Kortowo. Partner prywatny obejmie udziały w spółce w zamian za środki pieniężne przeznaczone na sfinansowanie inwestycji. Pozostałe środki uzupełni wkład PIR oraz kredyty bankowe lub inne instrumenty finansowe.

Obecnie 60 proc. energii cieplnej dla mieszkańców Olsztyna dostarcza ciepłownia MPEC-u w Kortowie, a 40 proc. - ciepłownia koncernu Michelin.

Grendowicz ocenił, że inwestycja zagwarantuje mieszkańcom Olsztyna dostawy ciepła na 30 lat. Technologia użyta do budowy nowego zakładu przyczyni się - jego zdaniem - do redukcji emisji dwutlenku węgla, tlenków azotu czy pyłów, a sam projekt - do powstania nowych miejsc pracy w regionie.

Prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz pytany o ewentualne opóźnienia w realizacji inwestycji, zapewnił, że gdyby doszło do jakiegoś "poślizgu", to EC Michelin Polska będzie dalej dostarczać ciepło mieszkańcom Olsztyna. "Jestem przekonany, że nie nastąpi taka sytuacja, by mieszkańcy Olsztyna zostali pozbawieni ciepła" - podkreślił.

Grendowicz dodał, że każdy "poślizg" w realizacji takiego przedsięwzięcia jest obwarowany karami umownymi, które nie są atrakcyjne dla wykonawcy. "Zakładamy, że złożone oferty będą odpowiedzialne i spowodują realizację tego projektu" - powiedział.

Prezes PIR poinformował ponadto, że spółka pracuje obecnie nad dwoma-trzema transakcjami. Wśród nich są projekty kogeneracyjne (chodzi o jednoczesne wytwarzanie ciepła i energii elektrycznej).

Według Grendowicza wśród projektów z sektora energetyki największe szanse na realizację mają przedsięwzięcia z zakresu kogeneracji i realizowane w oparciu o spółki celowe.

Poinformował ponadto, że polityka inwestycyjna PIR została zatwierdzona przez radę nadzorczą spółki w połowie grudnia ub.r., a wkrótce powinna być zatwierdzona przez walne zgromadzenie.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.