PARTNER PORTALU
  • BGK

Budowa poznańskiej spalarni toczy się pełną parą

  • wnp.pl    6 października 2014 - 16:56
Budowa poznańskiej spalarni toczy się pełną parą

Trwają prace związane z budową spalarni odpadów w Poznaniu. Warta 725 mln zł brutto inwestycja, realizowana w formule partnerstwa publiczno-prywatnego, ma zostać oddana do użytku w drugiej połowie 2016 r.
Jak poinformował Szymon Cegielski, dyrektor kontraktu z firmy Sita Zielona Energia, obecnie budowany jest tzw. bunkier - jeden z głównych elementów ciągu technologicznego instalacji termicznego przekształcania odpadów komunalnych.

Parametry całej konstrukcji zostały obliczone tak, aby spalarnia w Poznaniu mogła pracować przez 7800 godzin rocznie. Zakład, który powstaje w sąsiedztwie Elektrociepłowni Karolin ma przekształcać 210 tys. ton odpadów rocznie z Poznania i dziewięciu sąsiednich gmin. Teren ten zamieszkuje ok. 740 tys. osób.

Bożena Przewoźna, dyrektor Wydziału Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej, a także pełnomocnik ds. realizacji projektu spalarni, wskazała, że prace przy budowie bunkra potrwają do końca listopada tego roku.

Czytaj też: Pierwszeńtwo dla spalarni budzi wątpliwości

Cytowany w komunikacie Ryszard Grobelny, prezydent Poznania, wskazał, że dzięki inwestycji liczba odpadów trafiających na składowiska zmniejszy się o ok. 80 proc.

- Jednocześnie spalarnia będzie wytwarzała energię cieplną, wykorzystywaną w miejskiej sieci ciepłowniczej oraz energię elektryczną trafiającą do krajowej sieci elektroenergetycznej - podkreślił Grobelny.

Dzięki wysokim parametrom i dużej wydajności dwóch linii termicznego przekształcania, instalacja ma rocznie produkować energię, która odpowiada zapotrzebowaniu mieszkańców kilkudziesięciotysięcznego poznańskiego osiedla.

Czytaj też: Poznańska spalarnia najlepszym  pionierskim projektem PPP

Prezydent zaznaczył również, że finansowanie inwestycji w modelu partnerstwa publiczno-prywatnego to nowoczesne rozwiązanie stosowane w wielu krajach Unii Europejskiej. Dodał, że PPP pozwala m.in. na optymalizację kosztów, przyspieszenie budowy oraz polepszenie jakości usług publicznych.  

Cały artykuł czytaj tu

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.