PARTNER PORTALU
  • BGK

Budowa sądu: PPP w Nowym Sączu wchodzi na kolejny poziom

  • aw    30 listopada 2016 - 12:38
Budowa sądu: PPP w Nowym Sączu wchodzi na kolejny poziom
Budynek będzie miał cztery kondygnacje naziemne i jedną podziemną, przeznaczoną na parking. Obecnie trwają pracę na trzeciej kondygnacji (fot.mat.pras)

Pierwszy rządowy projekt realizowany w formule partnerstwa publiczno-prywatnego – budowa Sądu Rejonowego w Nowym Sączu, sześć miesięcy po otrzymaniu pozwolenia na budowę, realizowany jest zgodnie z planem. Budynek właśnie zyskał kolejne piętro.
Przypomnijmy, w Nowym Sączu realizowany jest pionierski projekt PPP w Polsce, gdzie po raz pierwszy po stronie partnera publicznego stoi spółka Skarbu Państwa. Inwestycja o wartości blisko 125 mln zł prowadzona jest pod ścisłym nadzorem Ministerstwa Sprawiedliwości i przy wsparciu merytorycznym Ministerstwa Rozwoju. Ma powstać jeden z najnowocześniejszych gmachów sądowych w kraju, który zapewni miejsce pracy dla ok. 220 osób.

Budynek będzie miał cztery kondygnacje naziemne i jedną podziemną, przeznaczoną na parking. Obecnie trwają pracę na trzeciej kondygnacji.

- Można powiedzieć, że wyprzedzamy harmonogram. Obecnie realizujemy stan surowy - kontynuujemy prace żelbetowe, wylewamy ściany na trzecim piętrze i rozpoczęliśmy prace nad instalacjami. Zaczynamy prace wykończeniowe, polegające na wykonywaniu ścian działowych. Mamy także zakontraktowane większość robót, które pozwolą nam zamknąć budynek jeszcze w tym roku. – informuje Paweł Żółtak, dyrektor kontraktu firmy Warbud, partnera prywatnego i generalnego wykonawcy projektu.

Jak przebiega budowa?

Czytaj też: Rusza pierwsza inwestycja administracji rządowej w formule partnerstwa publiczno-prywatnego

W sierpniu 2015 roku, pięć miesięcy po podpisaniu umowy pomiędzy Sądem Okręgowym w Nowym Sączu – partnerem publicznym, a partnerem prywatnym, firmą Warbud, projekt zyskał finansowanie. Niedługo po podpisaniu umowy wykonawca otrzymał pozwolenie na budowę, a kilka dni po tym na placu przy ul. Grunwaldzkiej rozpoczęto roboty budowlane.

- Doskonała współpraca ze stroną publiczną pozwoliła nam sprawnie zamknąć etap projektowy, finansowy i przystąpić do realizacji prac budowlanych. Przy takim tempie prac planujemy oddać budynek do użytku przed zakładanym pierwotnie terminem. Po tym czasie będziemy odpowiedzialni także za efektywne zarządzanie budynkiem przez kolejne 20 lat. Cieszę się, że Ministerstwo Rozwoju pozytywnie wypowiada się na temat realizacji inwestycji w formule PPP. Chciałbym podkreślić,  że doświadczenie partnerów biznesowych pokazuje, że taka formuła jest ok. 20 proc. tańsza w stosunku do klasycznej formuły – powiedział Mirosław Józefczuk, członek zarządu Warbud.

Wszystko wskazuje na to, że inwestycja w Nowym Sączu stanie się symbolicznym kamieniem milowym dla PPP w Polsce. Specjaliści z rynku wskazują, iż projekt jest wzorem dla samorządów rozważających wykorzystanie formuły PPP, w tym także dla samych władz Miasta Nowego Sącza, które do projektu podchodziły początkowo z dużą rezerwą.

- Nie wierzyłem, że to przedsięwzięcie się powiedzie. Jeśli doszło do skutku na tym poziomie to znaczy, że PPP jest dobrą formułą, która może rozwiązywać problemy nie tylko na poziomie samorządów, ale także poziomie rządowym. – mówi Ryszard Nowak, prezydent Nowego Sącza.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • Jerry, 2016-12-20 09:47:40

    "Niedługo po podpisaniu umowy wykonawca otrzymał pozwolenie na budowę" Czy jesteśmy świadkami pobicia rekordu świata w wykonaniu w tak krótkim czasie, koncepcji, wielobranżowego projektu budowlanego, wykonaniu niezbędnych badań, uzyskaniu wszelkich uzgodnień i decyzji administracyjnych ?...??.  rozwiń