PARTNER PORTALU
  • BGK

Czy sukces szpitala w Żywcu wypromuje PPP?

  • Rynek Zdrowia (Luiza Jakubiak)    31 stycznia 2012 - 07:17
Czy sukces szpitala w Żywcu wypromuje PPP?

Kanadyjskie wsparcie pierwszego projektu partnerstwa publiczno-prywatnego w sektorze medycznym ma szansę otworzyć drogę do kolejnych inwestycji w tym modelu.
– Każdy kraj ma ten sam problem – deficyt infrastruktury i problem ze sfinansowaniem inwestycji. Nie inaczej było w Kanadzie i to właśnie legło u podstaw korzystania z modelu finansowania opartego o podział ryzyk podmiotów publicznych i prywatnych. Obecnie z powodzeniem realizujemy podstawowe założenie PPP – osiąganie publicznego celu dzięki prywatnemu finansowaniu – ocenia Mark Romoff, prezes Canadian Council for Public-Private Partnerships.

Czytaj też: Jest umowa - do 2015 będzie szpital w Żywcu

W Kanadzie powstało jednak coś, o czym w Polsce możemy na razie tylko pomarzyć – program PPP Canada z budżetem 1,2 mld dolarów kanadyjskich. To z tego źródła możliwe jest sfinansowane 25 proc. inwestycji w ramach PPP.

Kanadyjczycy zaczynali od prostych modeli, wzorując się na doświadczeniach innych państw – obecnie sami eksportują wizję i know-how partnerstwa. W samej Kanadzie realizowane są modele PPP, których stopień skomplikowania zależy od stopnia zaangażowania prywatnego podmiotu i ryzyka, jakie na siebie bierze. Najczęściej realizowane są w formule: design – build – finance – maintenance, czyli projektowanie, budowa, finansowanie i utrzymanie.

Taki właśnie model zostanie zastosowany w przypadku projektu budowy szpitala w Żywcu. Inwestycja ma szansę stać się pierwszym w Polsce dużym przedsięwzięciem realizowanym w ramach PPP w obszarze ochrony zdrowia.

Prace są już mocno zaawansowane: 15 września 2011 r. starostwo powiatowe (organ założycielski szpitala) i kanadyjski inwestor (spółka InterHealth Canada) podpisały umowę partnerską. Jednocześnie trwały rozmowy z bankami na temat sfinansowania inwestycji. Jesienią br. ma nastąpić zamknięcie finansowe, czyli podpisanie ostatecznej umowy z instytucjami finansowymi. Inwestor zajmie się budową szpitala (planowane oddanie obiektu do użytku w 2015 r.), a następnie będzie nim zarządzać do 2042 r.×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.