PARTNER PORTALU
  • BGK

Drogi będzie trzeba budować w PPP

  • wnp.pl (PS)    2 czerwca 2010 - 22:59

W dalszym procesie budownictwa dróg jesteśmy skazani na partnerstwo publiczno-prywatne. Dziś gros środków pochodzi z funduszy unijnych, których skala będzie w kolejnych latach maleć, zatem rosnąć będzie potrzeba szukania alternatywnych sposobów finansowania budowy i utrzymania wielu odcinków dróg, a najbardziej realne warunki stwarza PPP.
Mówiono o tym podczas sesji „Infrastruktura i transport; autostrady i drogi” w drugim dniu Europejskiego Kongresu Ekonomicznego, którego współorganizatorem jest Grupa PTWP, wydawca m.in. portalusamorządowego.pl.

- Dotychczas mamy remis, dwa udane przykłady budowy autostrad w systemie PPP i dwa nieudane – powiedział Lech Witecki, p.o. dyrektora generalnego, Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad – Jednak widzimy przed nim nowe możliwości, dzięki zainteresowaniu się możliwością finansowania prywatnych inwestorów przez banki komercyjne.

- Jednym z możliwych kolejnych projektów infrastrukturalnych opartych o system PPP może być np. odcinek autostrady lub szybkiego ruchu (nie ma w tej sprawie decyzji) z Warszawy do granicy wschodniej - dodał Witecki.

W dyskusji podkreślono, że plan realizacji budowy dróg szybkiego ruchu zostanie zakończony raczej w latach 2017-2018, a nie trzy lata wcześniej, jak prognozuje rząd. W terminie natomiast, czyli w czerwcu 2011 roku, powinien zostać uruchomiony system elektronicznego poboru opłat na drogach publicznych.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.