PARTNER PORTALU
  • BGK

Firmy mogą zbudować wały przeciwpowodziowe na zasadach PPP

  • Przegląd prasy/Dziennik Gazeta Prawna    25 sierpnia 2010 - 04:56
Firmy mogą zbudować wały przeciwpowodziowe na zasadach PPP

Zgodnie ze specustawą inwestorem przy budowlach przeciwpowodziowych będzie mógł być partner prywatny. Ustawa przyznała mu takie same uprawnienia jak innym, np. marszałkowi województwa czy staroście.
Ma to istotne znaczenie chociażby w wypadku przyspieszonej procedury wywłaszczeniowej. Partner prywatny jako inwestor będzie wyznaczał tereny objęte wywłaszczeniem lub ograniczeniem sposobu korzystania, występował z wnioskiem o nadanie decyzji rygoru natychmiastowej wykonalności lub o wszczęcie egzekucji administracyjnej przeciwko dotychczasowym właścicielom gruntów – informuje „Dziennik Gazeta Prawna”.

Będzie także uprawniony do nabywania nieruchomości w imieniu Skarbu Państwa, by je wymienić. Działając w ramach umowy o PPP, partner prywatny otrzymuje kompetencje władzy publicznej i realizuje interes publiczny, co jest zgodne z ideą przedsięwzięć w modelu PPP i nie powinno budzić zastrzeżeń.
 Partnerzy prywatni muszą jednak liczyć się ze specyfiką takich przedsięwzięć i koniecznością przejęcia obowiązków zazwyczaj wykonywanych przez władzę publiczną.

Przedsięwzięcia przeciwpowodziowe będą zapewne kształtowane na zasadzie okresowych płatności od podmiotów publicznych, które partner prywatny otrzyma w zamian za realizację inwestycji, a następnie utrzymywanie infrastruktury przeciwpowodziowej.

Zgodnie z podstawowym założeniem PPP podmiot publiczny będzie jedynie nadzorować realizację przedsięwzięcia. To partner prywatny przejmie wszelkie obowiązki związane z jego przygotowaniem, o których mowa w ustawie (np. proces wywłaszczeniowy, a następnie z realizacją – pisze „Dziennik Gazeta Prawna”.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.