PARTNER PORTALU
  • BGK

Fragment A1 za prywatne pieniądze

  • Przegląd prasy/Dziennik Gazeta Prawna    22 grudnia 2011 - 06:57
Fragment A1 za prywatne pieniądze

W ramach PPP powstanie nie 140, ale tylko 55 km autostrady. Dłuższy odcinek za mocno obciążyłby budżet.
Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad rozpisze przetarg na wybudowanie 55 km autostrady A1 z Pyrzowic do Częstochowy z obwodnicą tego miasta i na zarządzanie nim w systemie partnerstwa publiczno-prywatnego – wynika z informacji „Dziennika Gazety Prawnej”.

Czytaj też: A1 Tuszyn-Pyrzowice nie tak prędko w PPP?

Okres trwania koncesji zamiast standardowych 30 – 35 lat w tym wypadku ma wynosić ok. 20 lat. To efekt ponadrocznych negocjacji ministerstwa transportu z Eurostatem w sprawie niewliczania projektów realizowanych w PPP do długu publicznego.

Kierowcy na brakujący fragment A1 poczekają do 2015 r. Projekt architektoniczny dla 55 km A1 powinien być gotowy najdalej wiosną, a to oznacza, że wtedy z kopyta mógłby ruszać przetarg.

Obcięcie rządowych gwarancji dla inwestycji realizowanych w PPP to dla banków i przyszłych koncesjonariuszy przełom. Jak dotąd zawsze wymagali oni gwarancji.

Wydatki na wybudowanie śląskiego fragmentu mogą sięgnąć nawet 2 mld, bo trasa będzie przebiegać w terenie silnie zurbanizowanym i najeżonym szkodami górniczymi – podaje „Dziennik Gazeta Prawna”. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.
NAJPOPULARNIEJSZE W PORTALU
NAJNOWSZE WIADOMOŚCIWyszukiwarki

Polecane oferty: