PARTNER PORTALU
  • BGK

Gmina łatwiej wybierze firmę do wspólnej inwestycji

  • Przegląd prasy/Dziennik Gazeta Prawna    3 sierpnia 2010 - 09:02
Gmina łatwiej wybierze firmę do wspólnej inwestycji

Gmina musi do wspólnych inwestycji z biznesem stosować partnerstwo publiczno-prywatne lub koncesje, ale gdy przedsięwzięcie nie ma cech PPP, współpracę można oprzeć na zasadach ogólnych.
Samorządy łatwiej wyłonią przedsiębiorcę do partnerskiego projektu. Przepisy przesądzają: gminy mogą wtedy sięgnąć po stare i sprawdzone procedury z kodeksu cywilnego oraz z kodeksu spółek handlowych. Tylko w razie wniesienia przez partnera publicznego nieruchomości jako wkładu własnego do projektu PPP trzeba będzie stosować ustawę o gospodarce nieruchomościami. Tę ważną zmianę w przepisach o PPP wprowadziła 17 lipca ustawa o wspieraniu rozwoju usług i sieci telekomunikacyjnych (Dz.U. nr 106, poz. 675) – podaje „Dziennik Gazeta Prawna”.

Wcześniej gmina mogła wybierać przedsiębiorcę, stosując przepisy o koncesji lub prawo zamówień publicznych. Nie było pewne, co zrobić, gdy obie z tych ścieżek nie miały zastosowania. Nowelizacja przesądziła, że można wówczas stosować zasady ogólne.

Przedsiębiorcę należy wtedy wybrać w sposób gwarantujący zachowanie uczciwej konkurencji oraz przestrzeganie zasad równego traktowania, przejrzystości i proporcjonalności. Oznacza to, że w niektórych wypadkach podmioty publiczne mogą stosować wewnętrzne regulaminy w celu wyboru partnera.

Chodzi o sytuację, w której przedmiot partnerstwa obejmuje zamówienia i koncesje wyłączone z zakresu stosowania tych ustaw, np. usługi telekomunikacyjne.

W praktyce zdarza się także, że niektóre wspólne inwestycje samorządów i biznesu w ogóle nie pasują zarówno do przepisów o PPP, jak i koncesji. Wtedy zdaniem ekspertów można budować własne modele PPP oparte na kodeksie cywilnym.

Nie można jednak chodzić na skróty i pod byle pretekstem unikać stosowania ustawy o PPP czy ustawy koncesyjnej. Samorządy mogą opierać współpracę z przedsiębiorcami na zasadach ogólnych, pod warunkiem że taka inwestycja nie ma typowych cech PPP. Inaczej to omijanie prawa – informuje „Dziennik Gazeta Prawna”.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.