PARTNER PORTALU
  • BGK

Jak poprawić współpracę samorządu z biznesem?

  • Michał Wroński    24 maja 2017 - 07:32
Jak poprawić współpracę samorządu z biznesem?
Jeszcze w tym roku oddany ma zostać do użytku Sąd Rejonowy w Nowym Sączu. (fot. www.pppakademia.pl)

Do tej pory w Polsce podpisano 112 umów na realizację inwestycji w systemie partnerstwa publiczno-prywatnego. Z możliwości takiej przeważnie korzystają samorządy. Zdaniem biznesu, powinny to czynić jednak znacznie częściej.
• Rząd chce, aby samorządy mocniej angażowały się w procesy rozwojowe związane z gospodarką. Czyli nalega na silniejszy rozwój partnerstwa publiczno–prywatnego.

• Wszędzie tam, gdzie można pewne rzeczy scedować do sektora prywatnego, należy to robić – ocenia Jerzy Kwieciński, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Rozwoju.

• Podstawą sukcesu dla tego typu przedsięwzięć są czytelne ramy prawne i organizacyjne – zastrzegają przedstawiciele biznesu.

*****

Pod koniec tego roku zakończyć ma się budowa Sądu Rejonowego w Nowym Sączu – pierwszej w Polsce rządowej inwestycji przeprowadzonej w formule partnerstwa publiczno–prywatnego. Znacznie częściej od rządu z takiej możliwości realizowania zadań korzystają jednostki samorządowe, choć one też są jeszcze dość ostrożne wobec współpracy z biznesem (dość powiedzieć, że w skali całego kraju liczba podpisanych umów w modele PPP wynosi zaledwie 112). Tymczasem Ministerstwo Rozwoju oczekuje, że samorządy będą mocniej kooperować z przedsiębiorcami, angażując się w procesy rozwojowe związane z gospodarką, zwłaszcza te z innowacjami, kreowaniem i przyciąganiem inwestycji, mogących mieć duże przełożenie na rozwój lokalny i regionalny.

- Rządowi zależy, aby w inwestycjach realizujących różne funkcje publiczne w jak największym stopniu wykorzystywać innowacje. Jeśli nie będziemy opierać działalności publicznej na innowacjach, to nie będziemy się rozwijać, a sektor prywatny przeważnie jest lepiej zorientowany, co można wykorzystać – tłumaczy Jerzy Kwieciński, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Rozwoju.

- We współpracy między samorządem a partnerem prywatnym widzę olbrzymie pole do rozwoju technologii innowacyjnych. Kadra nie jest w stanie śledzić wszystkich najnowszych rozwiązań w całym spektrum zadań własnych samorządu. Wejście w dialog konkurencyjny, przygotowujący do umowy z partnerem prywatnym, daje możliwość gminie zorientowania się, jakie rozwiązania są stosowane w dużych miastach w Europie, na świecie, ale też, co jest stosowane w Polsce – dodaje Maciej Kopański, dyrektor ds. rozwoju, Engie Polska.

- Nie da się spełnić społecznych oczekiwań i potrzeb gminy bez działalności gospodarczej – przyznaje Jerzy Pilch, wójt Brennej. Jak sam mówi, dziś samorząd musi otworzyć się na możliwości kapitału biznesowego i być wobec niego dyspozycyjnym.×
KOMENTARZE (1)

  • antoni antczak, 2017-05-24 18:46:49

    Jak na razie to znam taką współpracę w TVP za czasów poprzedniej władzy.Zeby wygrać przetarg na scenografię w serialach trzebabyło 2 razy w roku zanieść walizkę pieniędzy do Mariota.