PARTNER PORTALU
  • BGK

Katowice nie rezygnują z aquaparku

  • PAP    3 października 2012 - 14:47
Katowice nie rezygnują z aquaparku

Władze Katowic nie wycofują się z projektu budowy w mieście zespołu kąpielisk - zapewnił w środę prezydent miasta Piotr Uszok, zapowiadając podjęcie decyzji w tej sprawie w ciągu kilku miesięcy. Miasto nadal chce pozyskać dla inwestycji partnera prywatnego.
W ok. 300-tysięcznych Katowicach nie ma profesjonalnego aquaparku. Przygotowania dokumentacyjne i organizacyjne do jego budowy trwają od kilku lat. Samorząd rozpoczął procedurę zmierzającą do realizacji inwestycji w formule Partnerstwa Publiczno-Prywatnego, ale do planowanego w ostatnim czasie podpisania umowy nie doszło.

Czytaj też: Aquaparki sie rozpłyną

Niedawno pojawiły się spekulacje, że samorząd wycofał się z przedsięwzięcia. Podczas środowej sesji rady miasta prezydent Uszok zapewniał, że to nieprawda.

"Nie zamierzamy odstąpić od tej propozycji. To, że nie doszło do podpisania umowy z partnerem prywatnym było osadzone w określonych uwarunkowaniach, których miasto nie mogło przyjąć" - wyjaśnił prezydent, zapowiadając "niebawem" dalsze decyzje w sprawie budowy basenu.

"Postaram się, żeby to miało miejsce w ciągu najbliższych kilku miesięcy. Pracujemy nad ogłoszeniem. Wymaga to czasu, żeby uwzględnić nasze dotychczasowe doświadczenia" - dodał Uszok.

Pytany, czy w razie braku porozumienia z prywatnym inwestorem miasto zdecyduje się na samodzielne sfinansowanie przedsięwzięcia, Uszok wskazał, że późniejsze utrzymanie obiektu zbudowanego wyłącznie za publiczne środki byłoby kilkakrotnie droższe, niż gdyby przedsięwzięcie zrealizowano w formule PPP.

"W Polsce nie ma za dużo doświadczeń, dobrych praktyk, wzorów umów; stąd te problemy" - ocenił prezydent Katowic.

W budżecie miasta na potencjalne wydatki związane z budową zespołu kąpielisk zarezerwowano 50 mln zł, a także 20 mln zł na wykup biletów dla młodzieży szkolnej.

Radny Andrzej Zydorowicz wskazał podczas środowej sesji, że Katowice należą do nielicznych miast w Polsce tej wielkości, które nie mają kąpieliska z prawdziwego zdarzenia. "Mieszkańcy pragną tego basenu; ba, żądają. W czasie rozmów z mieszkańcami jestem o to atakowany" - mówił. "Ościenne miasta mają porządne baseny, a stolica województwa jest tego pozbawiona" - dodał.

Aquaparki działają m.in. w Tarnowskich Górach i Dąbrowie Górniczej, a wkrótce uruchomiony będzie kolejny - w Rudzie Śląskiej. Profesjonalne baseny mają w Jaworznie i Gliwicach, kolejny powstaje w Zabrzu.

Według zapowiedzi sprzed czterech lat, katowicki aquapark miał być jednym z pierwszych w Polsce tak dużych przedsięwzięć, realizowanych w formule PPP. Park wodny ma powstać blisko śródmieścia Katowic, na prawie 10-hektarowej działce. Wstępna koncepcja zakładała budowę krytego zespołu kąpieliskowo-sportowego, gdzie znajdą się m.in. liczne baseny i infrastruktura sportowa. Wartość projektu szacowano wówczas na ok. 250 mln zł; później ograniczono zakres inwestycji.

W przeprowadzonej pięć lat temu w Katowicach ankiecie 89 proc. jej uczestników potwierdziło potrzebę powstania w mieście parku wodnego, a 78 proc. opowiedziało się za szerszą formułą inwestycji, czyli z rozbudowaną częścią rekreacyjno-usługową.

Sprawa budowy w Katowicach pełnowymiarowego basenu była jednym z głównych postulatów przewijających się w kampanii samorządowej w 2010 r. Kontrkandydat Uszoka w walce o prezydenturę, Marek Szczerbowski z SLD, zapewniał, że po wyborze doprowadzi do wybudowania profesjonalnego basenu w 30 miesięcy

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (2)

  • Benek, 2012-10-06 20:31:41

    mieszkańcy Katowic nie powinni wyrazić na to zgody, bo radni i reszta nabija tylko swoje kieszenie, bo już widzą i euro będzie można szarpnąć do kieszeni, są ważniejsze potrzeby niż powielać aquaparki, to zupełnie tak samo jak ze stadionami, które teraz świecą pustkami i niszczeją a mieszkańcy jeszc...ze do nich dopłacają, na szczęście już niedługo PO będzie trwonić nasze pieniądze i niedługo my będziemy trwonić ich pieniądze a najpierw ich rozliczymy co do grosza - w więzieniach już miejsca czekają  rozwiń
  • asta, 2012-10-06 16:46:45

    Mamy tu kapitalny przykład lokalnego egoizmu. Wypadki w górnictwie do sąsiedniej Rudy Śląskiej ale park wodny w Katowicach mimo, że w Rudzie Śląskiej po sąsiedzku taki za chwilę będzie otwarty a dojazd do niego z Katowic to tyle samo co przejazd z części płn Katowic do płd lub odwrotnie. Z takim myś...leniem albo z takim egoizmem Metropolii nigdy nie stworzymy a energię środki będziemy marnowali!!!  rozwiń