PARTNER PORTALU
  • BGK

Koniec z odpowiedzialnością za projekt PPP

  • Przegląd prasy/Dziennik Gazeta Prawna    25 lutego 2011 - 07:53
Koniec z odpowiedzialnością za projekt PPP

Partner prywatny wybrany do współpracy przez samorząd w trybie ustawy o koncesjach nie będzie musiał wybierać podwykonawców w przetargu.
Realizacja partnerskiego projektu nie będzie podlegać reżimowi zamówień publicznych oraz ustawie koncesyjnej. Nad taką zmianą pracuje komisja Przyjazne Państwo – informuje „Dziennik Gazeta Prawna”.

Przepisy mają wyraźnie ograniczyć stosowanie procedur z ustawy koncesyjnej oraz z prawa zamówień publicznych tylko do pierwszego etapu projektu PPP, czyli do wyboru przedsiębiorcy (partnera prywatnego) oraz etapu kontroli wyboru przed sądem lub arbitrażem.

Nie będzie się ich stosować do treści umowy o PPP oraz do etapu jej wykonywania. Dziś właśnie to zniechęca przedsiębiorców do partnerskich inwestycji z samorządami. Chodzi o to, że w projektach PPP po stronie prywatnej jest zwykle konsorcjum firm budowlanych i operatorskich.

Stosowanie prawa zamówień publicznych do takich umów oznacza, że dziś konsorcjum odpowiada solidarnie. W praktyce więc firma budowlana musi być współodpowiedzialna za realizację przedsięwzięcia przez cały okres trwania wieloletniej umowy o PPP, np. przez 30 lat.

Projekt przesądza także, że w razie zmiany źródła finansowania projektu PPP nie trzeba będzie powtarzać wyboru prywatnego kontrahenta Dziś zmiana sposobu pokrywania tego wynagrodzenia oznacza konieczność powtórzenia procedury wyboru w innym trybie od początku. Bo zgodnie z przepisami tryb wyboru partnera prywatnego zależy od tego, jaki charakter ma wynagrodzenie, czy pochodzić głównie z partnerstwa czy też z innego źródła – podaje „Dziennik Gazeta Prawna”.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.