PARTNER PORTALU
  • BGK

Łódź przeciera szlaki w PPP

  • AW    22 marca 2012 - 16:47
Łódź przeciera szlaki w PPP

Urząd Miasta Łodzi opublikował ogłoszenie o koncesji na roboty związane z budową stadionu piłkarskiego oraz przestrzeni komercyjnej wokół obiektu. To będzie pierwsza w mieście inwestycja realizowana w PPP.
Miasto ogłosiło przetarg na wyłonienie wykonawcy budowy stadionu przy al. Piłsudskiego 138.  Rozpocząło się postępowanie o podpisanie umowy o partnerstwie publiczno-prywatnym w trybie ustawy o koncesji na roboty budowlane lub usługi. Celem planowanego przedsięwzięcia, realizowanego w trybie PPP.

- To będzie pierwsza w historii naszego miasta inwestycja w trybie partnerstwa publiczno-prywantnego. Zastosowanie tej procedury przetrze w Łodzi szlak PPP - nie ukrywa prezydent Hanna Zdanowska (oceń jej działania).

Jak podaje łódzki magistrat, całe przedsięwzięcie będzie polegało na zaprojektowaniu, wybudowaniu, sfinansowaniu oraz eksploatacji stadionu piłkarskiego o pojemności minimum 30 tys. miejsc siedzących (spełniającego wszystkie standardy zgodnie z obowiązującymi wymogami UEFA i PZPN dla obiektów kategorii 4), przestrzeni komercyjnej oraz parkingów.

O tym, jak dalej będzie wyglądać po raz pierwszy zastosowany przez miasto tryb, informuje Małgorzata Belta, zastępca dyrektor Biura ds. Inwestycji UMŁ.

- Do 7 maja, do godz. 11 zainteresowani mogą składać wnioski o zawarcie umowy o partnerstwie publiczno-prywatnym. Wnioski te będą zweryfikowane, a podmioty spełniające określone wymagania zostaną zaproszone do negocjacji - informuje Małgorzata Belta.

To, ile czasu zajmą negocjacje uzależnione jest od liczby oferentów, którzy zgłoszą się do postępowania. Chętni będą musieli zaprezentować koncepcję funkcjonalno-przestrzenną i koncepcję realizacji przedsięwzięcia. Następnie, po zakończeniu negocjacji, miasto zaprosi do złożenia ofert wszystkich, z którymi prowadzone były rozmowy. Po dostarczeniu dokumentów nastąpi ich wnikliwa analiza, a następnie wybrana zostanie najkorzystniejsza oferta. Zwycięzca będzie musiał jeszcze dostarczyć dokumenty potwierdzające spełnienie warunków udziału w postępowaniu. Jeśli wszystkie dokumenty będą prawidłowe, nic nie będzie stało na przeszkodzie, aby podpisać umowę.

Wiadomo na pewno, że ze swojej strony miasto przeznaczy na inwestycję 101 mln zł, 24 mln zł na przebudowę infrastruktury plus stadionowe grunty.

Koszt całej inwestycji szacuje się na ok. 300 mln. zł.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (2)

  • Johny Wolker, 2012-03-26 21:28:56

    Po pierwsze nie mamy wartych tak drogiego obiektu piłkarzy! Stadion powinien byc wielofunkcyjny - z możliwością rozgrywania zawodów lekkoatletycznych. To źle ustawiony priorytet i bezsensowne zadłużanie Miasta.
  • Kibic, 2012-03-23 01:32:12

    W takim wariancie, nic z tego nie będzie. Zbyt duża skala, zbyt duże ryzyko. Z czego spłacą kredyt? Klub zapłaci czynsz? Wezmą 10 mln rocznie za prawo do nazwy? Legia płaci 3 mln z groszami za dzierżawę całego stadionu, Lech też nie przepłaca. Ile będzie musiało być tam komercji, żeby na to zarobić,... a najpierw musi zarobić na siebie zanim zacznie zarabiać na stadion. Szkoda. Może uda się zmienić oczekiwania magistratu.  rozwiń