PARTNER PORTALU
  • BGK

Mają inwestora i wygraną sprawę o dotację

  • ZWI    22 listopada 2012 - 20:39
Mają inwestora i wygraną sprawę o dotację

Zawoja wygrała w sądzie z małopolskim urzędem marszałkowskim sprawę o unijną dotację na budowę "Korony ziemi" - centrum edukacyjno-rekreacyjnego. Niezależnie od toczących się spraw władze gminy zainteresowały projektem prywatnego inwestora.
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w sprawie gmina Zawoja kontra Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego przyznał rację Urzędowi Gminy Zawoja. Takie postanowienie WSA wydał 21 listopada. Sprawa dotyczyła odrzucenia przez urząd marszałkowski wniosku Zawoi o dofinansowanie unijne na budowę "Korony ziemi" - nowoczesnego Centrum Edukacyjno-Rekreacyjnego.

Po odrzuceniu wniosku na realizację "Korony" Tadeusz Chowaniak, wójt Zawoi, nie zgadzając się z uzasadnieniem urzędników województwa, zaskarżył postanowienie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego, odrzucające wniosek o dofinansowanie Korony Ziemi. WSA uznał racje gminy i nakazał ponowne rozpatrzenie wniosku konkursowego przez urząd marszałkowski.

- Nie ukrywam satysfakcji z takiego obrotu sprawy, gdyż od początku, zarówno ja, jak i Rada Gminy, byliśmy przekonani, że spełniamy wszystkie kryteria. Wniosek był przygotowany bardzo dobrze, z należytą starannością i wielkim zaangażowaniem. Dostarczyliśmy w terminie do urzędu marszałkowskiego wszystkie wymagane przezeń dokumenty, uzupełnienia i wyjaśnienia. Poza tym KORONA ZIEMI świetnie wpisuje się w kierunki przyjęte w ważnych strategicznych dokumentach dla regionu, a mianowicie w „Strategię Rozwoju Powiatu Suskiego na lata 2008-2015" oraz w „Strategię Rozwoju Województwa Małopolskiego na lata 2011 - 2020". Inwestycja jest wyjątkowa ważna nie tylko zatem z punktu widzenia nas - samorządu i mieszkańców Zawoi, ale także całego regionu. Dlatego - kolokwialnie mówiąc - nie poddaliśmy się do końca. I było warto. - podkreśla Tadeusz Chowaniak.

Jednak jaki będzie dalszy obrót sprawy do końca jeszcze nie wiadomo.

- Teraz decyzje leżą po stronie urzędników marszałka. Środki z programu, z którego miał być dofinansowany nasz projekt, zostały już podzielone. Zdajemy sobie w Zawoi z tego sprawę. Będziemy na pewno składać wniosek do Sądu Gospodarczego o zwrot utraconych dochodów przez gminę w wysokości 20 procent całej inwestycji w okresie trwałości projektu, co zostanie precyzyjnie obliczone na podstawie dokumentów, które zostały przez urzędników marszałka pozytywnie ocenione na etapie oceny formalnej. Roszczenia uwzględnią również poniesione przez nas nakłady na przygotowanie projektu i całego wniosku. Rozważamy także zapowiadaną ewentualność złożenia zawiadomienia do organów ścigania, gdyż oceny finansowe ewidentnie wskazują na zmowę, pozbawiającą nas uczciwej oceny. A to może nosić znamiona przestępstwa gospodarczego - dodaje wójt.

Niezależnie od toczących się spraw w WSA władze Zawoi zainteresowały innowacyjnym projektem prywatnego inwestora - słowackiego potentata branży turystycznej - firmę Tatra Mountains Resort.

W ubiegłym tygodniu gmina Zawoja i TMR A.S. podpisały porozumienie o powołaniu spółki, która będzie realizować centrum edukacyjno-rekreacyjne w Zawoi. Dokumentację spółki złożono już do sądu celem rejestracji.

REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.