Miasto daje w posagu grunt na spalarnię

  • Przegląd prasy/Głos Wielkopolski
  • 20-12-2010
  • drukuj
Ponad miliard złotych wyda Poznań na projekt zagospodarowania odpadów. Pieniądze pójdą na budowę zakładu demontażu wielkogabarytowych śmieci, który powstanie na wysypisku, oraz spalarni.
Miasto daje w posagu grunt na spalarnię

Spalarnia budowana w systemie partnerstwa publiczno-prywatnego ma kosztować 748 mln zł (netto). Poznańskie władze chcą, by była gotowa w pierwszym kwartale 2015 roku. Wtedy przewidywany jest rozruch przedsiębiorstwa – informuje „Głos Wielkopolski”.

Obecnie Poznań walczy o dotację unijną na to przedsięwzięcie. Na 11 miast, które były wpisane na listę Ministerstwa Rozwoju Regionalnego, tylko siedem zdążyło złożyć w wymaganym terminie wniosek o dofinansowanie z Unii Europejskiej.

Poznaniowi zależy na jak najwcześniejszym rozpoczęciu inwestycji, bo po 2013 r. samorządom grożą kary za składowanie odpadów komunalnych. Mogą one być zawieszone, jeżeli miasto rozpocznie przed tym terminem budowę spalarni.

Poznański samorząd, składając wniosek o dofinansowanie, przygotowywał się jednocześnie do ogłoszenia przetargu, a wcześniej kupił grunt pod przyszłą inwestycję. Miasto w posagu wniesie w przedsięwzięcie grunt, kupiony w tym roku za 5 mln zł oraz dofinansowanie unijne.

Chętnych na partnerską budowę spalarni śmieci nie brakuje. Zgłaszają się inwestorzy z całego kraju. Budowa ma potrwać około 800 dni – podaje „Głos Wielkopolski”.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (2)ZOBACZ WSZYSTKIE

Dlaczego wszyscy w polsce sa zakochani w spalarniach ????? Dlaczego nie zastosowac racjonalnego gospodarowania odpadami, a mianowicie przetworzyc biologicznie co sie da a termicznie tylko to co juz sie nie da inaczej.Tym bardziej, ze sa firmy jak Biocrudetechnology, ktore moga sfinansowac w 100 %... taka instalacje, byle byla chec lokalna. Jesli jest zainteresowanie proponuje kontakt tadejurkiewicz@hotmail.com 032 209 44 56 rozwiń

biocrudepolska, 2010-12-20 15:04:59 odpowiedz

Ciekawe czy jutro też będzie w poznaniu taka determinacja !

pyra, 2010-12-20 12:12:58 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE