PARTNER PORTALU
 • BGK

Mieszkania komunalne będą powstawać w formule PPP

 • Bartosz Dyląg    29 września 2015 - 14:25
Mieszkania komunalne będą powstawać w formule PPP

– Będziemy budować mieszkania komunalne w PPP, ale jeszcze nie teraz, kilka lat to potrwa, także ze względu na małą wartość tego typu projektów – uważa Edward Kozłowski, partner w REAS.
Edward Kozłowski, partner w REAS, przypomina, że w 1994 roku ustawa przekazała sprawy mieszkaniowe, w tym tworzenie zasobu komunalnego i rozwiązywanie problemu mieszkaniowego, gminom. – Przez 15-20 lat gminy w ogóle nic w tej sprawie nie robiły. Do rozwiązania kwestii mieszkaniowej Polaków, została bowiem przyjęta ścieżka własnościowa – zaznacza Kozłowski.

Problem w tym, że w tzw. międzyczasie w połowie lat 90. państwa zachodnie stwierdziły, że samorządy nie są w stanie same rozwiązywać publicznych potrzeb i muszą do tego włączyć kapitał prywatny. Polska też zawróci z gminnej drogi?

– Przy starzejącym się społeczeństwie niezbędne jest, by w rozwiązywanie problemów mieszkaniowych włączyć prywatnych posiadaczy kapitału i ich know-how – twierdzi Edward Kozłowski, który zauważa, że kilka miast już próbowało uruchomić PPP w mieszkalnictwie. Niestety, atmosfera i otoczenie kazały przerwać całe działanie.

– Będziemy budować mieszkania komunalne w PPP, ale jeszcze nie teraz, kilka lat to potrwa, także ze względu na małą wartość tego typu projektów – uważa Edward Kozłowski.

* Rozmowa została przeprowadzona podczas II Wschodniego Kongresu Gospodarczego w Białymstoku.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (5)

 • ppp, 2015-10-03 21:07:33

  CO TO JEST FORMULA PPP? AUTOR TEGO NIE WYJAŚNIŁ... :(
 • Polka, 2015-09-30 16:15:18

  Do Mieszkania będą koszerne: taaaaaaaaaaaaaaaaaaak, juz byly koszerne i okradziono prawa najemcow komunalnych! kto teraz zedrze prawo do nowych pomyslow i wdrozy dla kiesy hochsztaplerow wszelkiego rodzaju? a propos - to Polacy nie chca komunalnych ani koszernych ani wogole zadnej pomocy tych w u...rzedach glupkow! Polacy chca godnych wynagrodzen za swoja prace stosownie do wyksztalcenia i umiejetnosci! Polacy nie chca kolchozow i sublokatorow - i przede wszystkim to musza miec zagwarantowane, zeby rozwijac swoj Kraj i rodziny! pomoc jz mielismy nawet rosyjska - nie, juz dziekujemy i schede tamta zabierzcie sobie dla potomnosci - a Polakow zostawcie w spokoju!  rozwiń
 • ..., 2015-09-30 11:52:11

  Dobrze, że ktoś uświadamia, że państwo i jego instytucje są w dużej mierze teoretyczne - ale wmawianie, że państwo mające działać dla dobra obywateli na zasadzie non-profit mogą zastąpić kręcący lody przypomina radość sw. Beaty od kręcenmia lodów...