PARTNER PORTALU
  • BGK

Mikołów chce budować w PPP. Szuka inwestorów do trzech projektów

  • PAP/AT    13 kwietnia 2016 - 17:22
Mikołów chce budować w PPP. Szuka inwestorów do trzech projektów
Partnerstwo publiczno-prywatne jest formą współpracy pomiędzy podmiotem publicznym, a partnerem prywatnym. (fot.mikolow.eu)

• Samorząd Mikołowa planuje realizację trzech projektów w formule partnerstwa publiczno-prywatnego.
• Miasto szuka partnerów m.in. do zagospodarowania terenu po dawnej siedzibie policji i modernizacji kąpieliska miejskiego.
"Chcemy, aby projekty w ramach PPP sprzyjały maksymalizacji korzyści sektora publicznego, a zarazem służyły realizacji celu społecznego" - zadeklarował w środę (13 kwietnia zastępca burmistrza Mikołowa Mateusz Handel.

Jego zdaniem formuła partnerstwa publiczno-prywatnego będzie w Polsce stosowana coraz częściej, co wiąże się m.in. ze spodziewanym zmniejszeniem strumienia unijnych środków, z jakich mogą korzystać samorządy. Wobec ograniczeń budżetowych Mikołów podjął starania, by znaleźć alternatywne rozwiązania pozwalające na realizację inwestycji - jednym z nich jest właśnie formuła PPP.

Partnerstwo publiczno-prywatne jest formą współpracy pomiędzy podmiotem publicznym (samorządem), a partnerem prywatnym. Obie strony realizują swoje cele - podmiot publiczny wykonuje zadania własne i osiąga założony cel społeczny, partner prywatny realizuje cel biznesowy, odnosząc korzyści finansowe.

Czytaj też:Samorządy mogą skuteczniej rewitalizować

Jednym z pierwszych przedsięwzięć zrealizowanych w tej formule w Mikołowie ma być zagospodarowanie terenu w centrum miasta po dawnej siedzibie policji. Na początku roku wyburzono zrujnowany i szpecący śródmieście budynek przy ul. Miarki, tuż przy ratuszu. Tym samym powstała atrakcyjnie położona działka o powierzchni 1,5 tys. m kw. Władze chcą, by teraz powstał tam nowy budynek, architektonicznie nawiązujący do bryły historycznego ratusza.

Jak podali w środę przedstawiciele magistratu, wkładem własnym miasta w projekt partnerstwa publiczno-prywatnego będzie grunt. Przyszły obiekt mógłby być wykorzystywany na cele handlowe, biurowe, gastronomiczne, kulturalne, rozrywkowe, rzemieślnicze czy usługowe. Jego wyższe piętro wykorzystywane byłoby na cele Urzędu Miasta, za co inwestor otrzymywałby zapłatę. Dodatkowe korzyści czerpałby z wynajmu lokali. Inwestorzy mogą zgłaszać się do końca kwietnia. Gotowa jest już tzw. analiza przedrealizacyjna projektu, która będzie podstawą do rozmów z potencjalnym partnerem.

Zagospodarowanie terenu po byłej siedzibie policji to nie jedyny projekt przewidziany do realizacji w ramach PPP. Władze szukają także inwestora do modernizacji kąpieliska miejskiego - bardzo popularnego miejsca nie tylko wśród mikołowian, ale i mieszkańców ościennych miast. Kąpielisko znajduje się w sportowo-rekreacyjnym kwartale miasta. W bliskim sąsiedztwie jest wielofunkcyjne boisko, korty tenisowe, lodowisko, pływalnia kryta i hala sportowa. Działka z basenami ma duży potencjał, można m.in. postawić tam obiekt gastronomiczny.

Samorządowcy z Mikołowa mają nadzieję, że PPP pozwoli na realizację ich zamierzeń. "Stanęliśmy przed potrzebą bycia kreatywnym, zmusiła nas do tego sytuacja finansowa, ale nie tylko - bo nawet bogate gminy powinny stosować nowoczesne rozwiązania. Chcemy być miastem kreatywnym, lokalnym liderem nowatorskich i nowoczesnych rozwiązań" - podsumował Handel.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • Bożena Tychy, 2016-04-14 16:41:34

    Trzymam kciuki. A tak szczerze - aż strach pomyśleć Panie Mateuszu, co by było, gdyby Was mocniej przycisnęło w tym Mikołowie. To dopiero była by kreatywność. Ku chwale mieszkańcom.