PARTNER PORTALU
  • BGK

Ministerstwo wsparło pilotażowe projekty PPP

  • pt    27 maja 2014 - 12:41
Ministerstwo wsparło pilotażowe projekty PPP

Budowa nowego szpitala matki i dziecka w Poznaniu oraz program przebudowy i utrzymania dróg wojewódzkich na Dolnym Śląsku zostały objęte wsparciem doradczym finansowanym przez Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju.
Podpisane zostały już umowy z doradcami w celu zapewnienia kompleksowego wsparcia prawnego, ekonomiczno-finansowego i technicznego dla przygotowania i wdrożenia w modelu ppp dwóch samorządowych projektów. Zawarte umowy finansowane są z Programu Pomoc Techniczna, ich łączna wartość to ok. 5,5 mln zł.

- W projektach partnerstwa publiczno-prywatnego kluczowe znaczenie ma właściwe przeprowadzenie procesu przygotowania do zawarcia umowy ppp – podkreśla Adam Zdziebło, wiceminister infrastruktury i rozwoju.

- Wzorcowa dokumentacja, która będzie bezpłatnie udostępniona na stronie Platformy PPP, nie tylko może ograniczyć koszty potencjalnych naśladowców, ale też ułatwi realizację kolejnych inwestycji z finansowym zaangażowaniem sektora prywatnego – dodał wiceminister.

W sektorze ochrony zdrowia wsparcie doradcze będzie realizowało konsorcjum złożone z firm: Infralinx Capital Polska Sp. z o.o., Salans FMC SNR Denton Oleszczuk Sp.k. oraz Hill International Sp. z o.o, natomiast w sektorze dróg samorządowych konsorcjum złożone z firm: PwC Polska Sp. z o.o. oraz Hogan Lovells (Warszawa) LLP (Spółka partnerska).

Oba zamówienia zostały podzielone na 10 etapów, a termin ich realizacji określono na 15 grudnia 2015 r. Wsparcie obejmie szeroki zakres działań doradczych, w tym przede wszystkim wykonanie analiz przedrealizacyjnych (w celu zbadania zasadności zastosowania modelu ppp) wraz z testami rynkowymi, przeprowadzenie postępowania przetargowego na wybór partnera prywatnego oraz sporządzenie dokumentacji niezbędnej do ubiegania się o dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej.

Przedsięwzięcia mają charakter pilotażowy, a ich celem jest uzyskanie doświadczeń oraz wzorcowej dokumentacji do wykorzystania przy realizacji podobnych projektów inwestycyjnych. Wyniki prac doradców będą w miarę postępu prac publikowane na stronie internetowej Platformy PPP (www.ppp.gov.pl).

Projekty objęte wsparciem doradczym zostały wyłonione przez MIiR we współpracy z ekspertami Inicjatywy Jaspers w 2013 r. w ramach przeprowadzonego przez Ministerstwo naboru.

Przedstawiciele MIiR będą aktywnie uczestniczyli w działaniach na rzecz modelowego przygotowania projektów w formule partnerstwa publiczno-prywatnego, podobnie jak miało to miejsce w przypadku projektu spalarni odpadów w Poznaniu, dla którego w kwietniu 2013 r. została podpisana umowa ppp.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.