PARTNER PORTALU
  • BGK

Najpierw dworzec, potem galeria

  • PAP    17 stycznia 2012 - 15:42
Najpierw dworzec, potem galeria

Kamień węgielny pod budowę Zintegrowanego Centrum Komunikacyjnego na stacji Poznań Główny i towarzyszącej centrum galerii handlowej wmurowano w Poznaniu. Część dworcowa inwestycji zostanie oddana do użytku w maju tego roku.
Kibice, którzy przyjadą do Poznania na mecze piłkarskich mistrzostw, będą mogli korzystać z nowoczesnego, funkcjonalnego dworca o powierzchni 5,7 tys. metrów kwadratowych.

"To pierwsze wrażenie będzie dla naszych gości bardzo ważne, dlatego kibicujemy inwestorom, aby wszystko przebiegło zgodnie z planami" - powiedział podczas uroczystości marszałek województwa wielkopolskiego Marek Woźniak.

Nowy Dworzec będzie nazywał się Poznań Główny, a towarzyszące mu centrum handlowe Poznań City Center. Budowa dworca trwa od czerwca 2011 roku, obecnie na konstrukcji montowane jest zadaszenie.

Inwestycja jest realizowana w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego przez PKP S.A. i węgierską spółką TriGranit.

Czytaj też: Ruszyły prace przy dworcu w Poznaniu

"Inwestujemy w Poznaniu, w Polsce, bo naszym zdaniem za 20 lat to Wschodnia Europa będzie nadawała ton Europie i tu będzie żyło się lepiej niż w krajach zachodu, a Polska jest motorem napędowym dla tej części kontynentu" - powiedział podczas uroczystości współwłaściciel inwestora firmy TriGranit Sandor Demjan.

Wraz z dworcem powstaną drogi dojazdowe, niezbędna infrastruktura techniczna, wielopoziomowy parking połączony przeszklonym łącznikiem z peronami i obszarem Dworca Zachodniego, a w przyszłości także z przystankiem Poznańskiego Szybkiego Tramwaju. Powierzchnia zabudowy projektowanej inwestycji wynosi ponad 54 tys. m kw.

Zintegrowane Centrum Komunikacyjne Poznań Główny będzie się składało - oprócz dworca PKP - także z dworca autobusowego, obiektów biurowych, parkingów, hotelu i galerii handlowej. Wartość całej inwestycji szacowana jest na prawie 700 milionów złotych. Zakończenie budowy zaplanowano na ostatni kwartał 2013 r.

Umowa inwestycyjna między PKP S.A. i węgierską firmą TriGranit została podpisana w czerwcu 2010 roku.

TriGranit przeprowadził w Polsce kilka inwestycji, m.in. budował centra handlowe w Katowicach i Krakowie. Działa na rynku nieruchomości od 1997 r. Firma jest obecna w 10 krajach Europy, a wartość rynkowa portfela projektów wynosi 2 mld euro.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.