PARTNER PORTALU
  • BGK

Najwyższy czas dogonić Europę w PPP

  • em    28 kwietnia 2015 - 17:34
Najwyższy czas dogonić Europę w PPP

Ponad połowa polskich projektów, w których udaje się znaleźć partnera prywatnego w Polsce to przedsięwzięcia małe, o wartości nie przekraczającej 5 mln euro (fot. pixabay)

Europejski raport "European PPP Market Update” podaje, że w 2014 roku w całej Europie zamknięcie finansowe uzyskały 82 inwestycje powyżej 10 mln euro w modelu partnerstwa publiczno-prywatnego (PPP).
Najwięcej projektów PPP było w Wielkiej Brytanii. Polska plasuje się na jednym z ostatnich miejsc, zarówno pod względem liczby, jak i wartości takich inwestycji. Co można zrobić, aby zwiększyć w naszym kraju liczbę projektów w formule partnerstwa? Mają w tym pomóc między innymi nowe przepisy, ale cały rynek czeka przede wszystkim na nowelizację ustawy o PPP.

Polska w ogonie PPP w Europie

Raport przygotowany przez The European PPP Expertise Centre (EPEC) podaje, iż w 2014 zamknięcie finansowe osiągnęło w Europie2 82 projektów w modelu partnerstwa publiczno-prywatnego, o łącznej wartości około 18,7 mld euro. Według EPEC daje to 15% wzrost w porównaniu z rokiem 2013. Tradycyjnie, tak jak w latach poprzednich, największym rynkiem pod względem liczby tego typu inwestycji oraz ich wartości pozostaje Wielka Brytania. W 2014 roku rozpoczęto w tym kraju 24 projekty warte łącznie około 6,6 mld euro (6 mld euro w 2013). Pod względem liczby inwestycji na drugim miejscu plasuje się Francja z 10 przedsięwzięciami w modelu PPP, a pod względem wartości - Turcja (około 3,5 mld euro). Polska w statystykach raportu zajmuje niestety jedno z ostatnich miejsc ,mogąc się pochwalić tylko dwoma projektami.

- Ponad połowa polskich projektów, w których udaje się znaleźć partnera prywatnego w Polsce to przedsięwzięcia małe, o wartości nie przekraczającej 5 mln euro - komentuje Bartosz Mysiorski, Wiceprezes Fundacji Centrum PPP, działającej na rzecz rozwoju rynku PPP w Polsce i prowadzącej najbardziej aktualną bazę krajowych projektów w tej formule. - Niestety PPP w Polsce wciąż dopiero raczkuje. Przyczyną tego stanu rzeczy jest przede wszystkim brak wiedzy i niski poziom kapitału społecznego. To się oczywiście zmienia na lepsze, ale wciąż zbyt wolno, a już na pewno wolniej niż moglibyśmy się tego spodziewać patrząc choćby na skalę potrzeb i wyzwań przed jakimi stają podmioty publiczne - podkreśla.

Rynek w Polsce czeka na nowelizację ustawy o PPP

Z pewnością pomogłoby, na poziomie legislacyjnym, doprecyzowanie, które wydatki z tytułu wynagrodzenia partnera prywatnego zaliczane są do wydatków majątkowych, a które do wydatków bieżących.

- Ministerstwo Gospodarki na początku 2014 roku zapewniało, że przygotuje nowelizację ustawy dotyczącą tych zagadnień do końca obecnej kadencji parlamentu. Obecnie można jednak zadać pytanie, czy decydentom politycznym wystarczy determinacji, by przeprowadzić sprawę przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów i Parlament. Samorządy bardzo na to liczą - podkreśla Bartosz Mysiorski.

Nowelizacja ustawy o PPP pozwoliłaby na dokładne sprecyzowanie jakie wydatki z tytułu wynagrodzenia partnera prywatnego są majątkowe, a jakie bieżące. W chwili obecnej jest to nieprecyzyjne i stanowi poważną barierę dla ograniczonych limitami zadłużenia samorządów. W efekcie jest to przeszkoda również dla prywatnych inwestorów chcących realizować projekty w formule PPP w poszczególnych regionach kraju.

- Przedsięwzięcia PPP rozpisuje się nawet na 20-30 lat i niejednokrotnie są to bardzo duże inwestycje w skali regionów. Nie dziwi więc, że proces, w którym dochodzi do podziału ryzyk jest zazwyczaj długi i skomplikowany. Każde jego ułatwienie jest na wagę złota - mówi Waldemar Olbryk, senior vice president, Skanska Infrastructure Development.KOMENTARZE (2)

  • kukula, 2015-04-29 13:12:17

    test
  • jancz, 2015-04-29 11:48:13

    Dobrego nie trzeba na siłę zachwalać bo samo się obroni. Po prostu dobrze dotychczas załatwia sprawę ustawa o koncesji.