Niechęć do PPP wynika z niewiedzy. To ma się zmienić

Ogólnopolskie konkursy na projekty PPP, wsparcie doradcze dla angażujących się w nie podmiotów publicznych i prywatnych oraz informowanie i promowanie idei PPP - to założenia projektu przygotowanego przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości.
Niechęć do PPP wynika z niewiedzy. To ma się zmienić

Prezes PARP Bożena Lublińska-Kasprzak podkreśliła podczas piątkowej konferencji inaugurującej rozpoczęcie projektu, że formuła partnerstwa publiczno-prywatnego w Polsce powinna być lepiej wykorzystywana niż do tej pory.

Czytaj też:W partnerstwie publiczno-prywatnym będzie łatwiej

"Badania Banku Światowego pokazują, że model PPP bardzo się na świecie rozprzestrzenia. Chcemy, żeby tak było także w Polsce. Dlatego PARP rozpoczęła realizację projektu systemowego, który jest realizowany ze środków unijnych" - powiedziała. Dodała, że w ramach projektu systemowego PARP ściśle współpracuje z Ministerstwem Gospodarki.

"Największym problemem PPP w Polsce jest to, że jest ono w bardzo małym stopniu wykorzystywane w finansowaniu inwestycji" - powiedziała podsekretarz stanu w Ministerstwie Gospodarki Ilona Antoniszyn-Klik.

W ramach projektu PARP planuje m.in. analizę potencjału podmiotów publicznych i przedsiębiorstw do podejmowania przedsięwzięć w formule PPP, konkursy na projekty i wsparcie ich realizacji oraz przede wszystkim informowanie i edukowanie o formule PPP.

Zdaniem dyrektora Związku Miast Polskich Andrzeja Porawskiego działalność edukacyjna dotycząca PPP jest bardzo ważna. "Mała popularność PPP w Polsce wynika przede wszystkim z małej wiedzy na temat idei tego partnerstwa. Podmioty zarówno publiczne, jak i prywatne często wychodzą z założenia, że lepiej coś zlecić do wykonania innej firmie niż wiązać się długoletnią współpracą" - powiedział.

Dodał, że przeszkodą w rozwoju idei PPP w Polsce jest także duża nieufność społeczna. "Panuje przekonanie, że na styku współpracy instytucji publicznej i biznesu musi dochodzić do łapówkarstwa" - wyjaśnił.

W grudniu ub.r. PARP wraz z Ministerstwem Pracy i Polityki Społecznej podpisała umowę o dofinansowanie na realizację projektu systemowego "Partnerstwo publiczno-prywatne". Projekt realizowany jest w partnerstwie z Fundacją Instytut Partnerstwa Publiczno-Prywatnego, która została wybrana w drodze konkursu. Projekt będzie realizowany do końca 2014 r.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (1)ZOBACZ WSZYSTKIE

Tzw. "nieufność społeczna" ogranicza się do wszystkich tych, którzy albo tkwią we władzach, albo wokół samorzadów "orbitują". Przeciętnemu zjadaczowi chleba "wisi" czy komunalny zakład ciepłowniczy nalezy do gminy i ona finansuje jego działalnośc (i ciągnie z niego pozy...tki), czy do konsorcjum, które sfinansowało zakup nowego kotła lub wyremontowało siec przesyłową (i ciągnie z tego pożytki). Na koniec zjadacz chleba płaci rachunki, a ekonomika jest bezwzględna rozwiń

wow, 2012-03-05 09:02:25 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE