PARTNER PORTALU
  • BGK

Niechęć do PPP wynika z niewiedzy. To ma się zmienić

  • PAP    2 marca 2012 - 14:58
Niechęć do PPP wynika z niewiedzy. To ma się zmienić

Ogólnopolskie konkursy na projekty PPP, wsparcie doradcze dla angażujących się w nie podmiotów publicznych i prywatnych oraz informowanie i promowanie idei PPP - to założenia projektu przygotowanego przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości.
Prezes PARP Bożena Lublińska-Kasprzak podkreśliła podczas piątkowej konferencji inaugurującej rozpoczęcie projektu, że formuła partnerstwa publiczno-prywatnego w Polsce powinna być lepiej wykorzystywana niż do tej pory.

Czytaj też:W partnerstwie publiczno-prywatnym będzie łatwiej

"Badania Banku Światowego pokazują, że model PPP bardzo się na świecie rozprzestrzenia. Chcemy, żeby tak było także w Polsce. Dlatego PARP rozpoczęła realizację projektu systemowego, który jest realizowany ze środków unijnych" - powiedziała. Dodała, że w ramach projektu systemowego PARP ściśle współpracuje z Ministerstwem Gospodarki.

"Największym problemem PPP w Polsce jest to, że jest ono w bardzo małym stopniu wykorzystywane w finansowaniu inwestycji" - powiedziała podsekretarz stanu w Ministerstwie Gospodarki Ilona Antoniszyn-Klik.

W ramach projektu PARP planuje m.in. analizę potencjału podmiotów publicznych i przedsiębiorstw do podejmowania przedsięwzięć w formule PPP, konkursy na projekty i wsparcie ich realizacji oraz przede wszystkim informowanie i edukowanie o formule PPP.

Zdaniem dyrektora Związku Miast Polskich Andrzeja Porawskiego działalność edukacyjna dotycząca PPP jest bardzo ważna. "Mała popularność PPP w Polsce wynika przede wszystkim z małej wiedzy na temat idei tego partnerstwa. Podmioty zarówno publiczne, jak i prywatne często wychodzą z założenia, że lepiej coś zlecić do wykonania innej firmie niż wiązać się długoletnią współpracą" - powiedział.

Dodał, że przeszkodą w rozwoju idei PPP w Polsce jest także duża nieufność społeczna. "Panuje przekonanie, że na styku współpracy instytucji publicznej i biznesu musi dochodzić do łapówkarstwa" - wyjaśnił.

W grudniu ub.r. PARP wraz z Ministerstwem Pracy i Polityki Społecznej podpisała umowę o dofinansowanie na realizację projektu systemowego "Partnerstwo publiczno-prywatne". Projekt realizowany jest w partnerstwie z Fundacją Instytut Partnerstwa Publiczno-Prywatnego, która została wybrana w drodze konkursu. Projekt będzie realizowany do końca 2014 r.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • wow, 2012-03-05 09:02:25

    Tzw. "nieufność społeczna" ogranicza się do wszystkich tych, którzy albo tkwią we władzach, albo wokół samorzadów "orbitują". Przeciętnemu zjadaczowi chleba "wisi" czy komunalny zakład ciepłowniczy nalezy do gminy i ona finansuje jego działalnośc (i ciągnie z niego pozy...tki), czy do konsorcjum, które sfinansowało zakup nowego kotła lub wyremontowało siec przesyłową (i ciągnie z tego pożytki). Na koniec zjadacz chleba płaci rachunki, a ekonomika jest bezwzględna  rozwiń