Nowe centrum radioterapii w Koszalinie

  • PAP/Rynek Zdrowia
  • 15-07-2011
  • drukuj
Koszalińskie centrum radioterapii powstało w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego. Obiekt jest wart wraz z wyposażeniem 60 mln zł. Pierwszych pacjentów przyjmie w pierwszej połowie sierpnia.
Nowe centrum radioterapii w Koszalinie
Dyrektor Szpitala Wojewódzkiego im. M. Kopernika w Koszalinie Andrzej Kondaszewski, przy którym powstała placówka powiedział, że ośrodek obejmie swoim zasięgiem wschodnią część województwa zachodniopomorskiego oraz część województw kujawsko-pomorskiego, pomorskiego i wielkopolskiego.

Dodał, że szpital chce na bazie ośrodka radioterapii utworzyć centrum profilaktyki i diagnostyki procesu nowotworowego.

Centrum ma przyjmować rocznie około 2 tys. pacjentów. Leczenie ma być finansowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

Koszalińskie centrum radioterapii powstało w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego. Obiekt wart wraz z wyposażeniem 60 mln zł wybudowała na gruncie należącym do zachodniopomorskiego urzędu marszałkowskiego spółka Euromedic Polska.

Marszałek wydzierżawił firmie teren na 15 lat i zezwolił na prowadzenie przez ten czas ośrodka. Po upływie tego okresu przejmie go na własność Szpital Wojewódzki w Koszalinie. Stanie się to w 2023 roku.

Koszalińskie centrum radioterapii jest trzecią tego typu w kraju placówką prowadzoną przez spółkę. Pozostałe znajdują się w Wałbrzychu i Poznaniu. Koszalin jest obecnie największym ośrodkiem firmy i pierwszym z oddziałem łóżkowym dla 35 pacjentów.

Koszaliński ośrodek – jak poinformował dyrektor ds. inwestycji Euromedic Polska Cezary Oktaba – został wyposażony w najnowocześniejsze na świecie urządzenia do teleradioterapii i brachyterapii. Znajdują się tu dwa aparaty do teleradioterapii, w której źródło promieniowania jest umieszczone na zewnątrz ciała oraz jedno do brachyterapii, w której źródło promieniowania wprowadza się do ciała pacjenta.

Dzięki dodatkowemu bunkrowi możliwa jest instalacja trzeciego aparatu do teleradioterapii. Placówka jest również wyposażona w nowoczesny 64-rzędowy tomograf komputerowy.

W koszalińskim centrum na początku będzie pracować 30 osób; później kadra ma liczyć 50 pracowników.

Centrum radioterapii to nie jedyna inwestycja prowadzona na terenie koszalińskiego szpitala. Placówka korzystając z unijnej dotacji z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego samodzielnie buduje nowe obiekty o wartości 59,4 mln zł. Unijne wsparcie wynosi 32 mln zł. Inwestycja ma się zakończyć wiosną 2012 roku. Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.