PARTNER PORTALU
  • BGK

Nowe centrum radioterapii w Koszalinie

  • PAP/Rynek Zdrowia    15 lipca 2011 - 09:00
Nowe centrum radioterapii w Koszalinie

Koszalińskie centrum radioterapii powstało w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego. Obiekt jest wart wraz z wyposażeniem 60 mln zł. Pierwszych pacjentów przyjmie w pierwszej połowie sierpnia.
Dyrektor Szpitala Wojewódzkiego im. M. Kopernika w Koszalinie Andrzej Kondaszewski, przy którym powstała placówka powiedział, że ośrodek obejmie swoim zasięgiem wschodnią część województwa zachodniopomorskiego oraz część województw kujawsko-pomorskiego, pomorskiego i wielkopolskiego.

Dodał, że szpital chce na bazie ośrodka radioterapii utworzyć centrum profilaktyki i diagnostyki procesu nowotworowego.

Centrum ma przyjmować rocznie około 2 tys. pacjentów. Leczenie ma być finansowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

Koszalińskie centrum radioterapii powstało w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego. Obiekt wart wraz z wyposażeniem 60 mln zł wybudowała na gruncie należącym do zachodniopomorskiego urzędu marszałkowskiego spółka Euromedic Polska.

Marszałek wydzierżawił firmie teren na 15 lat i zezwolił na prowadzenie przez ten czas ośrodka. Po upływie tego okresu przejmie go na własność Szpital Wojewódzki w Koszalinie. Stanie się to w 2023 roku.

Koszalińskie centrum radioterapii jest trzecią tego typu w kraju placówką prowadzoną przez spółkę. Pozostałe znajdują się w Wałbrzychu i Poznaniu. Koszalin jest obecnie największym ośrodkiem firmy i pierwszym z oddziałem łóżkowym dla 35 pacjentów.

Koszaliński ośrodek – jak poinformował dyrektor ds. inwestycji Euromedic Polska Cezary Oktaba – został wyposażony w najnowocześniejsze na świecie urządzenia do teleradioterapii i brachyterapii. Znajdują się tu dwa aparaty do teleradioterapii, w której źródło promieniowania jest umieszczone na zewnątrz ciała oraz jedno do brachyterapii, w której źródło promieniowania wprowadza się do ciała pacjenta.

Dzięki dodatkowemu bunkrowi możliwa jest instalacja trzeciego aparatu do teleradioterapii. Placówka jest również wyposażona w nowoczesny 64-rzędowy tomograf komputerowy.

W koszalińskim centrum na początku będzie pracować 30 osób; później kadra ma liczyć 50 pracowników.

Centrum radioterapii to nie jedyna inwestycja prowadzona na terenie koszalińskiego szpitala. Placówka korzystając z unijnej dotacji z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego samodzielnie buduje nowe obiekty o wartości 59,4 mln zł. Unijne wsparcie wynosi 32 mln zł. Inwestycja ma się zakończyć wiosną 2012 roku. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.