PARTNER PORTALU
  • BGK

Opole chce wybudować parking wraz z partnerem

  • PAP    13 czerwca 2014 - 10:44
Opole chce wybudować parking wraz z partnerem

Miasto Opole szuka partnera do budowy wielopoziomowego parkingu podziemnego na znajdującym się w sercu miasta placu Kopernika. Inwestycja ma być w formule partnerstwa publiczno-prywatnego Na wnioski zainteresowanych firm samorząd czeka do 1 sierpnia.
Inwestycja, realizowana w ramach planowanego partnerstwa publiczno-prywatnego (PPP), ma dotyczyć też zagospodarowania placu Kopernika, by stał się on miejscem rekreacyjno-wypoczynkowym. Obecnie teren ten - położony między budynkiem Uniwersytetu Opolskiego, galerią handlową i ciągiem ulic w samym centrum miasta - zajmuje sporej wielkości, betonowy parking.

"Nie jest to niestety miejsce atrakcyjne i z pewnością nie licuje z otoczeniem - choćby bardzo efektownie zagospodarowanym Wzgórzem Uniwersyteckim znajdującym się właśnie przy placu Kopernika" - tłumaczyła rzeczniczka prezydenta miasta Alina Pawlicka-Mamczura.

Rzecznik wyjaśniła, że miasto - dzięki inwestycji, do której poszukuje partnera - chce zwiększyć liczbę dostępnych miejsc parkingowych w centrum Opola; upiększyć teren, a także przebudować istniejący na placu Kopernika układu komunikacyjny i małą infrastrukturę drogową, okalającą plac, tak by w miarę możliwości udrożnić przejazd w tym miejscu, zazwyczaj zakorkowanym w godzinach szczytu.

"To bardzo poważna inwestycja, na którą gmina Opole nie ma pieniędzy. Dlatego poszukuje partnera, który ją sfinansuje" - dodała Pawlicka-Mamczura informując, że wstępnie koszt oszacowano na 60-80 mln zł.

Dotychczas, w ramach przygotowań do inwestycji, wykonano analizę prawno-ekonomiczną i program funkcjonalno-użytkowy. Przeprowadzono także tzw. dialog techniczny, w którym uczestniczyły dwie firmy: Irlandzka Grupa Inwestycyjna, właściciel znajdującej się na placu Kopernika galerii handlowej oraz firma Strabag. W wyniku tych rozmów powstał - jak wyjaśniła rzeczniczka - "szkielet oczekiwań" wobec całej inwestycji i co do zakresu prac, które będzie musiał wykonać partner prywatny.

"Założenia te będą jednak jeszcze przedmiotem negocjacji. Na wnioski zainteresowanych inwestycją podmiotów czekamy do 1 sierpnia" - zaznaczyła rzeczniczka.

W ramach planowanego partnerstwa publiczno-prywatnego Opole ma wnieść teren aportem część placu Kopernika - łącznie 62 ary.

Partner prywatny - według obecnych założeń - ma zagospodarować plac, przebudować układ komunikacyjny i wybudować parking, którym potem będzie zarządzać i czerpać z niego zyski. Stanie się też właścicielem 30 arów samego placu, na których będzie mógł prowadzić działalność komercyjną, np. zbudować sklepy czy kawiarnie. Miasto pozostanie zaś właścicielem pozostałej części placu oraz wybudowanego parkingu.

"Być może gmina będzie też w części czerpać zyski z parkingu, ale to będzie jeszcze elementem negocjacji" - dodała rzeczniczka prezydenta miasta.

Po negocjacjach - gdy zostanie wypracowana ostateczna formuła inwestycji - gmina Opole zaprosi zainteresowane firmy do składania ofert wiążących. "Mamy nadzieję, że we wrześniu podpiszemy umowę z konkretnym partnerem" - powiedziała Pawlicka-Mamczura.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (2)

  • Aktywna Mobilność, 2014-06-14 09:15:21

    Budowa parkingów wielopoziomowych w centrum miasta jest sposobem na zwiększanie korków na dojazdach do niego. To nie jest trudne do ogarnięcia wyobraźnią, a na pewno nie jest zgodne z zasadami zrównoważonego rozwoju zapisanymi w konstytucji.
  • podpisałem, 2014-06-13 23:24:07

    Litości! A jak się buduje parking wraz z partnerem? Kto lub co jest partnerem parkingu?